Benešl_186030_BVKS
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Vysokorychlostní komunikační systémy
JménoLukáš Benešl
Ročník 3.
Obor TLI
Studie
Část 1.
Směrování IP-MPLS
MPLS neboli MultiProtocol Label Switching je mechanizmus přepojování paketů. V ISO/OSI modelu se vyskytuje mezi druhou a třetí vrstvou, tedy mezi linkovou a síťovou vrstvou. Proto bývá tato technologie označována jako „Layer 2.5 Protocol“. MPLS bylo vytvořeno pro potřebu unifikovat přenos v sítích s přepojováním okruhů i paketů, ve kterých slouží k přenosu dat datagramová služba.
Mezi hlavní výhody patří, že při použití jedné infrastruktury může MPLS přenášet nejen protokoly síťové vrstvy IPv4, IPv6 ale i rámec technologie spojové vrstvy, jako jsou například Ethernet, HDLC, PPP. Zkrátka MPLS je schopné přepojovat více protokolů (technologií) pomocí jedné sdílené sítě. Další výhodou je, že jelikož se technologie směruje na základě návěští, tak se při přepojování nemusí směrovač prohledávat pakety a zjišťovat cílové IP adresy. Tím páteřní směrovače nepotřebují používat BGP (Border Gateway Protocol).
U páteřních směrovač bývala spolehlivost pouze 99,9 až 99,95 %, což odpovídá 10 hodin výpadku za rok. Proto dnešní spolehlivost musí být vyšší než 99,999 %. S touto vyšší spolehlivostí jdou ruku v ruce vyšší náklady, proto provozovatelé sítí spíše spoří a přistupují k nasazení nové technologie jen za předpokladu vyšších zisků. Non-stop routing používá záložní směrování se zrcadlením výměn informací směrovacích protokolů, aby se udržely stavové informace a vazby s okolními směrovači. Toto řešení nepotřebuje žádná rozšíření směrovacích protokolů, takže nejsou ani žádné obavy ze vzájemné spolupráce mezi zařízeními od různých výrobců. Nevýhodou je, že v záložním směrování dochází k opakování (replikaci) stejné chyby jako v primárním.
Virtual Private LAN service – VPLS
Patří mezi L2 MPLS kategorii. VPLS je jednou z klíčových aplikací založených na MPLS. Jak již název napovídá, účelem VPLS je poskytnout privátní vícebodovou službu typu Ethernet. Dá se tedy říct že, VPLS je emulace lokální sítě LAN nad MPLS. Sítě využívající VPLS jsou spíše regionálního charakteru a využívají výhody, že celý adresový prostor případně i směrování a další funkce jsou výlučně ve správě zákazníka. Dojde tak k minimalizaci potřeby interakce mezi zákazníkem a poskytovatelem. Zákaznici tak mají možnost bezprostředních změn v jejich síti, což může ušetřit ve výsledku drahocenné hodiny nebo i dny. Časem však může nastat otázka, do jaké míry bude síť rozšiřitelná. Jedná se o to, že s každým dalším zařízením v takové sítí roste všesměrová doména.
Velmi se spekuluje, zdali je lepší MPLS nebo IPsec VPN
IPsec VPN protokoly se dnes využívají hlavně