Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Finance podniku - Teoretické otázky vypracované

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (51.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Budoucí hodnota peněz při složeném úrokování – součin současné hodnoty peněz a hodnoty úročitele:

FV = PV × (1+ i)n

Užití: u všech propočtů, kde se zachycuje růst o stejné procento (budoucí hodnota vkladů podniku na účtu v bance, hodnota kapitálových výdajů s ohledem na faktor času apod.)

  1. Koncept současné hodnoty peněz a kdy se používá

Současná hodnota peněz (diskontovaná hodnota) – součin budoucí hodnoty peněz za n let a hodnoty odúročitele:

PV = FV × vn

Užití: u všech propočtů, kde je třeba budoucí příjem nebo výnos převést na současnou hodnotu (např. při stanovení současné hodnoty budoucích příjmů z investice, při určení ceny majetku z očekávaných příjmů apod.)

  1. Výnosnost, efektivní úročení

Výnosnost pokud je kapitál ve výši PV investován, aby se za n období zhodnotil na částku FV , pak roční úroková míra odpovídající takovému nárůstu kapitálu se označuje jako roční úroková sazba.

Užití: výpočet p. a. úrokové sazby různých variant investic.

Je-li délka úrokového období kratší než jeden rok, tzn. připisují-li se úroky vícekrát ročně, zjišťuje se tzv. efektivní úroková sazba (ief). Dochází totiž k rozdělení časového úseku jednoho roku na m stejně dlouhých period, přičemž na konci každé m-té periody se k počátečnímu kapitálu přičítají úroky.

  1. Co je finanční stabilita

Jednou z úloh podnikového managementu je udrženi majetkově-finanční stability, tj. schopnosti podniku vytvářet a trvale udržovat správný vztah mezi majetkem a používaným kapitálem.

Jde o tyto základní otázky:

- poměr mezi jednotlivými složkami majetku (majetková struktura)

- poměr mezi jednotlivými druhy používaného kapitálu (kapitálová/finanční struktura)

- vztah mezi jednotlivými složkami majetku a jednotlivými druhy používaného kapitálu

Majetková struktura podniku ovlivňuje jeho likviditu a působí na výsledek hospodařeni podniku.

Hlavní faktory ovlivňující finanční strukturu: str 68

  1. Co ovlivňuje majetkovou strukturu a jaké faktory působí na velikost celkového majetku

Hlavní faktory ovlivňující majetkovou strukturu:

  • technická náročnosti výroby

  • stupeň rozvinutosti peněžního a kapitálového trhu

  • konkrétní ekonomická situace podniku a orientace hospodářské politiky:

Faktory působící na velikost celkového majetku:

  • rozsah podnikových výkonů

  • stupeň využití celkového majetku

  • cena majetku

  1. Přístupy k oceňování majetku. a) dlouhodobý majetek – pořizovací cena (cena pořízení + náklady);cena pořízení;náklady;reprodukční pořizovací cena (cena, za kterou by se majetek pořídil v okamžiku oceňování), b)oceňování zásob – metoda průměrného ocenění; ,metoda FIFO, c) oc. Pohledávek – nominální hodnota d) nepeněžní části finančního majetku – CP a majetkové účasti v ČR cena pořízení

  2. Co je to finanční struktura. Struktura podnikového kapitálu, ze kterého je financován jeho majetek. Je zachycena v pasivech rozvahy x kapitálová struktura = zachycuje strukturu podnikového kapitálu, ze kterého je financován jeho fixní majetek a trvalá část oběžného majetku, struktura stálých pasiv podniku, kapitálová struktura je součástí finanční struktury

  3. Na čem závisí velikost podnikového kapitálu a které faktory ovlivňují jeho finanční strukturu. Závisí na velikosti podniku, stupni mechanizace, automatizace a robotizace, rychlosti obratu kapitálu. Faktory = náklady kapitálu, riziko vzniku platební neschopnosti, vliv na likviditu, časová a hodnotová disponibilita, nezávislost, složení podnikového majetku, intenzita zdaňování podniku daní z příjmů.

  4. Optimalizace finanční struktury. Přístup 1 = regulování vztahů mezi cizím a vlastním kapitálem: pravidlo 1:1 (cizí kapitál je menší nebo roven vlastnímu kapitálu), 1:2 (cizí kapitál je menší nebo roven polovině vlastního kapitálu- pro rizikovější obory), Přístup 2 = optimální FS je dosaženo když výhody plynoucí ze zvyšování podílu cizího kapitálu jsou rovny marginálním nákladům finančních těžkostí spojených s růstem zadluženosti, Přístup 3 = statické teorie, model MM, dynamická teorie, teorie hierarchického pořádku. Volba je výsledkem kompromisů a závisí na osobě manažera a jeho přístupu k řízení rizik: základní přístupy (vyvážený, konzervativní - zpravidla, agresivní)

  5. Postup hodnocení efektivnosti investic. 1. určení kapitálových výdajů na investiční akci, 2. určení budoucích peněžních příjmů z investiční akce, 3.sestavení průběhu peněžních toků v jednotlivých letech s vlivem inflace, 4. určení průměrné míry nákladů na kapitál p.a., případně požadované roční míry výnosnosti dané akce, 5. výpočet současné hodnoty kap.výdajů na akci a současné hodnoty očekávaných peněžních příjmů z investice, 6. použití metod hodnocení projektu

  6. Co jsou to kapitálové výdaje na investici, co jsou to kapitálové příjmy. K. výdaje na hmotnou investiční akci jsou očekávané peněžní výdaje, které vyvolávají očekávané peněžní příjmy po dobu delší než jeden rok.

  7. Jak přistupovat k volbě diskontní sazby při hodnocení efektivnosti investic

  8. Klasifikace hodnocení metod efektivnosti investic. 1. Metody založené na úspoře investičních výdajů a provozních nákladů – použitelné pouze u investic zabezpečujících stejný objem produkce (metoda průměrných ročních převedených nákladů) 2. metody založené na zisku po zdanění 3 .metody založené na peněžním toku souvisejícím s investičními akcemi

  9. Způsob kvantifikace a přístup a interpretace výsledků následujících metod: ČSH, IRR, doba návratnosti, míra výnosů

  10. Členění zdrojů podnikového financování podle právního postavení poskytovatele. a) externí kapitál = dosavadní vlastníci skládají ZK nebo ponechávají své podíly na zisku v podniku pro další použití, vstup nových společníků – podílníků na ZK, b) cizí kapitál =poskytovatel kapitálu je v pozici věřitele vůči podnikatelskému subjektu (dluhové financování), c) mezzanine kapitál (hybridní financování)

  11. Základní formy vlastního a cizího kapitálu a jejich základní znaky.

Témata, do kterých materiál patří