Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Jakost v podniku - Zápisky z hodin

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.03 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

7jakost (podle japonských zkušeností se jejich aplikací v praxi vyřeší 75% problému jakosti)

1)Sběr a třídění údajů(kontrolní tabulky) Slouží k zaznamenání potřebných dat o zkoumaném jevu. Kladen mimořádný důraz na správnost a pravdivost zaznamenaných dat. Při přípravě tabulky k záznamu dat je nutno přihlížet k požadavkům jednoduchosti a přehlednosti. Tabulky musí být tvořeny na principu stratifikace- princip třídění dat podle přijatých kriterií(zpřehlednění,následné rychlé vyhledávání neshod). Z tabulek musí být jasný přehled o původu,způsobu získání, místa sběru a časových souvislostech dat

2)Histogramy=sloupcový graf- zpřehlednění velkého množství naměř.hodnot z tabulek. Znázornění intervalového rozdělení četností určitého sledovaného znaku jakosti.Histogram poskytuje informace o:a)střední hodnotě a rozptylu sledovaného znaku jakosti b)způsobilosti sledovaného procesu

3)Vývojové diagramyke znázornění průběhu struktury velmi složitých procesů, jejíchž popis by byl velmi zdlouhavý a nepřehledný

4)Paretův diagram (paretova analýza) je založen na tzv. Paretově principu...80% následku je způsobeno 20% příčin

5)Diagram příčin a účinků(ischikawův diagram rybí kost) ex post názornou formou zachycení většiny možných příčin, které mohou vést k nejakosti. Ex ante pro zajištění kvality budoucího jevu. Ukazuje faktory,kterým musíme věnovat pozornost, aby budoucí jev byl v požadované jakosti.

6)Korelační analýza(bodový diagram) určen pro rychlé zjišťování existence určité existence závislosti mezi 2 veličinami

7)Regulační diagram(shevhartesovi diagrami) je schopen znázornit vývoj hodnoty sledovaného znaku jakosti v časové posloupnosti. Podává informace o stabilitě daného procesu, jeho trendech apod.Umožňuej oddělit náhodné veličiny od veličin vymezitelných. Z tohoto důvodu je nejčastějí používán při statistické regulaci procesů.

7Management(používá se v potřebě přijmout rozhodnutí a kdy nejsou k dispozici kvantifiokované údaje)

1)Diagram afinity(diagram příbuznosti,shlukový diagram) pro uspořádání velkého množství informací,které se váží k určitému jevu,do logiských skupin.

2)Relační diagram slouží k identifikaci vzájemných vztahů mězi jednotlivými informacemi či prvky daného systému 3)Rozhodovací diagram umožňuje posouzení jednotlivých variant návrhů podle kriterií možného dosažení úspěchu či vzniku problému

4)Maticový diagram umožňuej vzájemně propojit různé skupiny informací vzatuhujících se k danému jevu. Ke znázornění se používají 2 typy matic. Matice znaků obsahuje příslušnou skupinu informací. Matice vztahů znázorňuje existující vztahy mezi maticemi znaků.

5)Analýza maticových dat určený k porovnání různých položek,které jsou definované různými prvky(např. výrobky,pracovníci,navrhované varianty apod.) Jeho úkolem je odhalit skryté vztahy mezi určitými jevy,znaky,procesy..

Témata, do kterých materiál patří