Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Základy práva - Test 1

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (25.33 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

c) z jakéhokoliv důvodu nebo bez udání důvodu. Výpovědní doba činí patnáct dnů. Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.
d) zejména z důvodů uvedených v zákoníku práce. Výpovědní doba činí nejméně dva měsíce. Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí vždy nejpozději uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce, s výjimkami dle zákoníku práce.

  1. Prokura:
    a) je pověření, které může udělit jakákoliv podnikající fyzická či právnická osoba ke všem úkonům souvisejícím s její podnikatelskou činností.
    b) Prokuru může udělit pouze fyzická osoba zapsaná v obchodním rejstříku. Prokurou zmocňuje prokuristu ke všem právním úkonům, k nimž dochází při provozu podniku, i když se k nim vyžaduje jinak zvláštní plná moc. Prokurista není oprávněn zcizovat a zatěžovat nemovitosti, ledaže je toto oprávnění výslovně v udělení prokury uvedeno. Udělení prokury je účinné od zápisu do obchodního rejstříku.
    c) Prokuru může udělit pouze právnická osoba zapsaná v obchodním rejstříku. Prokurou zmocňuje prokuristu ke všem právním úkonům, k nimž dochází při provozu podniku, i když se k nim vyžaduje jinak zvláštní plná moc. Prokurista je oprávněn zcizovat a zatěžovat nemovitosti, ledaže je toto oprávnění výslovně v udělení prokury zakázáno. Udělení prokury je účinné od zápisu do obchodního rejstříku.
    d) Prokurou zmocňuje podnikatel (v daném případě podnikající fyzická nebo právnická osoba zapsaná v obchodním rejstříku) prokuristu ke všem právním úkonům, k nimž dochází při provozu podniku, i když se k nim vyžaduje jinak zvláštní plná moc. Prokurista není oprávněn zcizovat a zatěžovat nemovitosti, ledaže je toto oprávnění výslovně v udělení prokury uvedeno. Udělení prokury je účinné od zápisu do obchodního rejstříku.

  2. Pokud dle obchodního zákoníku dlužník uzná písemně svůj závazek, běží nová promlčecí doba v délce …4 roky……………

  3. Bezdůvodné obohacení – je pravdou:
    a) Za bezdůvodné obohacení se nepovažuje, bylo-li přijato plnění dluhu, u něhož uplynula prekluzivní lhůta.
    b) Právo na vydání plnění z bezdůvodného obohacení se nepromlčuje.
    c) Právo na vydání bezdůvodného obohacení se promlčí za dva roky ode dne, kdy se oprávněný dozví, že došlo k bezdůvodnému obohacení a kdo se na jeho úkor obohatil. Nejpozději se promlčí za tři roky. Uplynutím promlčecí doby právo zaniká. K zániku soud přihlédne z úřední povinnosti.

d)Právo na vydání plnění z bezdůvodného obohacení se promlčí za dva roky ode dne, kdy se oprávněný dozví, že došlo k bezdůvodnému obohacení a kdo se na jeho úkor obohatil. Nejpozději se právo na vydání plnění z bezdůvodného obohacení promlčí za tři roky a jde-li o úmyslné bezdůvodné obohacení, za deset let ode dne, kdy k němu došlo.

Témata, do kterých materiál patří