Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Informační podpora procesů - Semestrální práce - Simulací výroby činky v programu Witness a následná optimalizace výrobního procesu

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (767.36 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

SEMESTRÁLNÍ PRÁCE

z předmětu

INFORMAČNÍ PODPORA PROCESŮ

Autoři: Pavel Němec, Milan Norek

Studijní obor: Řízení a ekonomika podniku, 2. ročník

Simulace v programu WITNESS

Náš projekt se zabývá simulací výroby činky v programu Witness a následnou optimalizací výrobního procesu.

Pro výrobu činky potřebujeme tři součásti. Tyč, 2x kotouč (1 kg) a 2x kotouč (2 kg). Nakupovaná tyč se na pile rozřeže na 3 části, z nichž každá poslouží pro výrobu jedné činky. Dodávané kotouče jsou nejprve broušeny na brusce, větší z nich jsou pak ještě lakovány v lakovně. Všechny součásti jsou pak smontovány do činky na montážním pracovišti a hotová činka je tak připravena pro zákazníka. Každé pracoviště obsluhuje jeden dělník. Výrobní proces zachycuje následující obrázek:

Obrázek : Výrobní proces činky

Na pracovišti se pracuje 5 dní v týdnu ve dvousměnném osmihodinovém provozu. Materiál k výrobě je naskladněn na začátku každé směny. K řezání je na směnu připraveno vždy 10 tyčí, k broušení pak 60 malých a 60 velkých kotoučů.

Řezání tyče na pile zabere 65 minut, přičemž jsou z jedné tyče nařezány a upraveny tři menší tyče putující dále k montáži. Broušení kotoučů na brusce je operace, která brusiči zabere 7,5 minuty. Stejný čas trvá i lakování většího z kotoučů v lakovně. Kompletace činky na montáži zabere pracovníkovi 15 minut.

Po spuštění výroby bylo zjištěno, že z plánovaných 60 činek se za jeden den (tedy za dvě směny) stihne vyrobit pouze 54 činek. Situaci znázorňuje následující obrázek.

Obrázek :Nedokončená výroba na konci dne

Analýzou daného stavu bylo zjištěno, že vytíženost pily je na maximu a pracoviště nestíhá zpracovat všechny tyče do konce směny. Nevyužité kotouče se pak hromadí v meziskladu.

Obrázek : Vytížení strojů během týdne

Obrázek : Vytížení pracovníků během týdne

Optimalizace výrobního procesu

Po zvážení všech možností řešení vzniklé situace se jako nejvhodnější způsob ukázalo najmutí dalšího pracovníka na pilu. Na stroji je možné řezat ve dvou lidech, čímž dojde ke snížení času nutného na zpracování tyče o cca 40 %, tedy na 40 minut.

Na následujících obrázcích je vidět vytížení pracovišť a dělníků po změně, kdy se zvětšilo vytížení montážního pracoviště, které v původní situaci nebylo plánovaně vytíženo z důvodu chybějících nařezaných tyčí pro činky. Pila se naopak stala nejméně vytíženým pracovištěm.

Obrázek : Vytížení strojů během pracovního dne po změně

Obrázek : Vytížení pracovníků během pracovního dne po změně

Zhodnocení výsledků optimalizace

Dosáhli jsme tedy plného zpracování materiálu a výroby požadovaného množství činek. S produkcí nám narostly náklady i zisk, jak můžeme vidět na následujících dvou obrázcích.

Témata, do kterých materiál patří