Prezentace k CETA
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Komplexní hospodářská a obchodní dohoda
Komplexní hospodářská a obchodní dohoda mezi Kanadou a Evropskou unií, pochází z původního anglického názvu Comprehensive Economic and Trade Agreement a objevuje se pod zkratkou CETA.
Jedná se o dvoustranou dohodu, která byla podepsána roku 2016 a vzešla v platnost rok následující, pouze ale jaksi „zkušebně“ a řeší či upravuje podmínky volného obchodu a také dodržování autorských práv a jejich vymáhání. Dohoda prozatím nebyla ratifikována.
Mezi hlavní cíle dohody patří odstranění cel a s nimi dále zjednodušení případných celních postupů, otevření trhu, zjednodušení přístupu na trh služeb a dále posílení ochrany práv duševního vlastnictví a ochrany investic. Přičemž díky CETĚ došlo ke snížení 98 % importních poplatků dnem, kdy vstoupila v platnost a předpokládá další snížení těchto poplatků v několika příštích letech.
Počátky vyjednávání
Počátkem ekonomické spolupráce mezi Kanadou a tehdejším Evropským společenstvím by se dalo považovat podepsání Rámcové dohody o obchodní a hospodářské spolupráci z roku 1976. Tato dohoda se na dlouhou dobu stala základem pro rozvoj obchodních vztahů mezi oběma stranami. Jednalo se nejen o počátek ekonomické spolupráce mezi těmito dvěma velmocemi, ale také o první evropskou dohodu s jednou ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
EU je pro Kanadu 2. největším obchodním partnerem, zatímco Kanada je pro EU až na místě 12. Graf vpravo poukazuje na rozdíl v kanadském exportu a importu zboží a služeb pro rok 2019. Jednalo se o téměř 50 miliard dolarů za kanadský export zboží a 22 miliard za export služeb, zatímco import z Evropské unie více jak 66 miliard dolarů za zboží a 27 miliard za služby.
Vzhledem k vysokému potenciálu budoucí spolupráce mezi těmito stranami vznikla roku 2008 studie, zkoumající přínosy užšího hospodářského partnerství, na jejímž základě se obě strany zavázaly k další spolupráci.
Vyjednávání oficiálně začalo podpisem Deklarace o komplexní dohodě o hospodářském partnerství na summitu v Praze roku 2009. Vizí bylo uzavření dohody do 2 let, vyjednávání ale trvalo let 7.
Ke vstupu v platnost je nutnost podpisu a ratifikace CETY všemi členskými státy EU. Jedním z problémů bylo dřívější uvalení vízové povinnosti pro ČR, Bulharsko a Rumunsko. ČR podmínila podpis a ratifikaci dohody právě zrušením vízové povinnosti pro české občany a tento spor byl následně vyřešen roku 2013.
Obsah
Dohoda je rozdělena do 30 kapitol a dále jsou některé kapitoly rozděleny do článků a sekcí.
První kapitoly jsou věnovány obecným definicím a ustanovením k seznámení obou stran s používaným jazykem, dohodami a zákony, na jež je zde i odkázáno.
Dále jsou zde popsány postupy, jak chce CETA odstranit či snížit cla, daně a další importní poplatky
Je zde poukázáno na práva a povinnosti daná dle Světové obchodní organizace včetně řešení možných nekalých praktik a případných přijatých opatření k jejich řešení
Další kapitoly jsou věnovány spolupráci obou stran na předpisech a pravidlech testování a certifikaci produktů a dále nahrazuje sanitární a fytosanitární dohodu z roku 1998, jenž je součástí CETY bez jakékoliv změny