Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Dedrologie-I.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (7.4 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Rubus fruticosus – ostružiník křovitý (PO)

Původ: Evropa

Vzrůst: poloplazivý, částečně vystoupavý a výběžkatý keř s dvouletými až víceletými pruty, které dřevnatějí. Dotkne-li se špička obloučnaté větve půdy, obyčejně zakořeňuje v novou rostlinu. Obvykle dorůstá výšky do 2,5 m. Výhony jsou hustě pokryté silnými, nejčastěji trochu zahnutými ostny.

Olistění: opadavé. Listy jsou tmavě zelené, lesklé, dlanitě 3 – 5 četné, často ostnité, složené z lístků široce vejčitých, špičatých, 7 – 10 cm dlouhých, na okraji jednoduše nebo dvojitě pilovitě zubatých, na líci lysých, chlupatých až šedobělavě plstnatých.

Květ: latnatá, často bohatá, bílé nebo narůžovělé květenství, až 12 cm dlouhá, vyrůstající z paždí listů dvouletých prutů. Kvete červen-srpen.

Plod: jsou černé, lesklé a uzrávají později než maliny, většinou po žních.

Stanoviště: Roste na slunci i v polostínu. Nejlépe roste v živných, písčitohlinitých, vlhkých půdách. Je u nás otužilý a daří se mu i v městském prostředí. Půda živná, písčitohlinitá, vlhká, propustná, neutrální pH

Použití: Sušených listů i plodů je též využíváno při nespecifických průjmech a mírných zánětech sliznice dutiny ústní (kloktadlo).

Sorbus aria – jeřáb muk (PO)

Původ: Evropa

Vzrůst: krátkověký, 3 - 9 m vysoký strom nebo keř.

Koruna: široce vejčitá, hustá

Borka: šedá, hladká, jen ve stáří se odlupuje v tenkých šupinách

Letorosty: plstnaté, později olysávající

Olistění: opadavé. Listy jsou elipčité, 5 – 15 cm dlouhé, tuhé, na okraji pilovité, v mládí na obou stranách plstnaté, později svrchu sytě zelené, lysé, pouze na rubu hustě běloplstnaté. Na podzim se barví žlutě.

Pupeny: velké, zelenavé, řídce plstnaté až lysé

Květ: Bílé květy jsou uspořádány v 5 – 8 cm širokých, větvených chocholících, kalich, koruna i květní stopky jsou plstnaté. Kvete v květnu.

Plod: kulovité až vejcovité, za zralosti červené, 8 – 15 mm tlusté malvice, na vrcholu se zaschlými kališními lístky.

Stanoviště: Vyhovuje mu slunce, ale snese i polostín. Na půdu nenáročný, snese i sucho. Je vápnomilný a dobře snáší i městské prostředí. U nás otužilý, jen ve velmi tuhých zimách může namrzat.

Použití: Hodí se do uličních stromořadí.

Sorbus aucuparia – jeřáb obecný (ptačí) (PO)

Původ: Evropa až Malá Asie a Sibiř

Vzrůst: krátkověký 5 - 20 m vysoký strom

Koruna: široce pyramidálně vejcovitá, hustě stavěná

Kmen: poměrně štíhlý

Borka: šedá, hladká, jen ve stáří lehce brázditá.

Letorosty: přímé, metlovité, leskle červenohnědé s popelavým povlakem

Olistění: opadavé. Listysložené lichozpeřené, 12 – 23 cm dlouhé, složené z 9 – 15 kopinatých, ostře pilovitých, špičatých lístků, 2 – 6 cm dlouhých, svrchu sytě zelených, na rubu šedozelených, na podzim žlutočervených

Témata, do kterých materiál patří