Dedrologie-I.
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Prunus cerasifera – myrobalán třešňový (PŘED)
Původ: Balkánský poloostrov, malá Asie, Kavkaz, Sýrie, Irák, Írán, Střední Asie
Vzrůst: statný keř nebo strom vysoký 4-8 m.
Koruna: hustá, vejcovitá
Borka: šedohnědá, brázditá ve stáří, s četnými lenticelami.
Letorosty: lysé, většinou zelené, později červenohnědé.
Olistění: opadavé, listy má vejčité, eliptické až obvejčité, dlouhé 3-7 cm, na líci tmavozelené, na rubu světle zelené a většinou jen podél střední žilky chlupaté.
Květ: březen-duben, bílé, zřídka růžové, 1,5-2 cm široké, květní stopky 1-2 cm dlouhé, lysé.
Plod: kulovité až široce vejcovité, 1,5-3 cm v průměru, většinou žluté, někdy s červeným líčkem nebo i celé červené, šťavnaté, sladké, se slabě smáčklou peckou srostlou s dužninou.
Stanoviště: slunečnou polohu ale snese i lehčí polostín. Dobře roste v průměrných hlinitopísčitých půdách. Je vápnomilná. Snáší zakouřené prostředí a okusem zvěří netrpí. Ve velmi tuhých zimách namrzá.
Použití: jako podnož. V sadovnictví se často pěstují krásné červenolisté kultivary, které podržují barvu po celou vegetaci
Prunus cerasus – višeň obecná (SOUČASNĚ)
Původ: Malá Asie, Kavkaz a jihovýchodní Evropa
Vzrůst: statný keř nebo strom vysoký 4-8 m.
Koruna: hustá, vejcovitá.
Borka: červenavě hnědá.
Letorosty: lysé, většinou zelené, později červenohnědé.
Olistění: opadavé, listy jsou vejčité nebo eliptické, na bázi klínovitě zúžené, jemně pilovité, na líci lesklé a lysé, 5 – 8 cm dlouhé.
Květ: se objevují současně s rašením listů duben-květen, jsou bílé, jednoduché, 2 – 3 cm široké, ve vrcholících po 2 – 5.
Plod: kulaté, žlutavé až tmavě červené.
Stanoviště: Slunečnou polohu ale snese i lehčí polostín. Dobře roste v průměrných hlinitopísčitých půdách. Je vápnomilná. Je méně náročná na stanoviště než třešeň, je odolnější proti mrazu. Snáší dobře sucho.
Použití: pro ovoce a leckde zplanělá.
Prunus domestica – slivoň švestka (PŘED I S)
Původ: jižní Evropa, pravděpodobně kříženec myrobalánu a trnky
Vzrůst: strom vysoký 3-10 m
Koruna: široce rozložitá, vejcovitá a větve v dolní části téměř vodorovně odstávajícími až mírně převisajícími
Borka: šedohnědou, ve stáří rozbrázděnou
Letorosty: jen v mládí jemně chlupaté, později lysé
Olistění: opadavé. Listy jsou elipčité 3 až 10 cm dlouhé a 5 cm široké, s krátkou špičkou, tupými zuby, na líci matně sytě zelené, na rubu plstnaté
Květ: 5 – 25 mm široké, zelenavé, s 5 korunními lístky, jednotlivě nebo v chomáčích po 1 - 4. Kvete duben-květen, nejčastěji před olistěním.
Plod: vejčitý, 20 – 75 mm dlouhý, dužnatý, kyselý až sladký, jedlý, modročerný, nebo červený až fialový, s hladkou slupkou, dužnina od pecky odlučitelná, uvnitř zploštělá pecka.