Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZOO OTÁZKY KE ZK

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (367.81 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

32. Ploštice (Heteroptera) – popište ústní ústrojí, křídla, zástupce z každého podřádu. Křísi (Auchenorrhyncha ) - ústní ústrojí, křídla, končetiny třetího páru, význam. Třásnokřídlí (Thysanoptera)- ústní ústrojí, křídla, rozdíl třásněnky a truběnky, význam.

- Ploštice : Ústní ústrojí : bodavě savé. Ploštice mají vyvinuty oba páry křídel, 1. Polokrovky, s různou pigmentací, neúplně kryje spodní pár blanitých křídel a poslední zadečkové články.

Čeleď : bruslařkovití ( Gerridae) ->bruslařka rybničná ( Gerris paludum) a vodoměrkovití ( Hydrometridae) - > vodoměrka štíhlá ( Hydrometra stagnorium)

Křísy( Auchenorrhyncha) – ústní ústrojí: bodavě savé. Vyvinuty oba páry křídel, v klidu jsou střechovitě složená nad zadečkem, 1. Pár bývá pestře zbarven. Nohy 3. Páru jsou upraveny ke skákání. Nejznámější jsou zástupci z čeledi cikádovití ( Cicadidae)- vyluzují melodie v korunách stromů a mají hrabavé larvy, žijící často mnoho let v zemi . Cikáda chlumní ( Cicadetta montana)

Třásnokřídlí - ústní ústrojí : bodavě savé. Mají 2 páry blanitých křídel s jednoduchou žilnatinou, na okrajích mají dlouhé třásně.

Třásněnky: mají pilovité kladélko, škodí na ovocných stromech, travách i na dřevinách- Třásněnka západní (Thrips tabaci) Truběnky :nemají kladélko, 10. Článek zadečku je protažený v trubičce. Škodí na obilovinách. Truběnka pšeničná ( Haplothrips tririci)

33. Stejnokřídlí, Sternorrhyncha (Homoptera ex parte). Uveďte u řádu popis dospělce – co spojuje všechny čtyři podřády (ústní ústrojí, křídla,

končetiny, žlázy), dále u podřádů latinský název, popis dospělce podřádu (hlava, ústní ústrojí, tykadla, křídla, končetiny), popište larvy, způsob života dospělců i larev, způsob rozmnožování, vždy alespoň jednoho zástupce latinsky.

Velmi různorodá skupina, kterou dělíme na několik podřádů. Charakteristické je, že sosák je někdy patrný až mezi kyčlemi 1. páru noh

Podřád: Mery( Psyllinea) : Imago: drobní živočichové, dlouhá desetičlánkovaná tykladla , velké složené oči na temeni 3 jednoduchá očka ( ocelli). Ústní ú. – bodavě savé. Dva páry blanitých křídel. Končetiny jsou kráčivé, zadní nohy jsou zesílené, umožní skákání

Larva: nedokonalá proměna, larva je podobná dospělci a prochází několika instary. Žijí buď volně na rostlinách, nebo vytvářejí hálky.

-Mera jabloňová ( Psylla mali)

Podřád : Motolice ( Aleurodinea): Imago: křídla- redukovaná žilnatina i tělo je bělavé od voskových šupinek. Schopnost skákat. 7-článkovaná tykadla, chodidla – dvoučlánková.

Larva:…..

-Motolice skleníková ( Trialeurodes voparariorum)

Podřád: Mšice ( Aphidomorpha) : Imago :tykadla jsou dlouhá, nitkovitá, 3-6 článková. Na 5. Nebo 6. Zadečkovém článku jsou vytvořeny trubičkovité útvary – sifunkuly. Poslední článek je protažen v kauda (chvostek). Během roku se vyskytuje okřídlené i neokřídlené generace – křídla okřídlených jsou průsvitná s nápadnou žilnatinou. Končetiny – dlouhé, kráčivé.

Témata, do kterých materiál patří