ZOO OTÁZKY KE ZK
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
32. Ploštice (Heteroptera) – popište ústní ústrojí, křídla, zástupce z každého podřádu. Křísi (Auchenorrhyncha ) - ústní ústrojí, křídla, končetiny třetího páru, význam. Třásnokřídlí (Thysanoptera)- ústní ústrojí, křídla, rozdíl třásněnky a truběnky, význam.
- Ploštice : Ústní ústrojí : bodavě savé. Ploštice mají vyvinuty oba páry křídel, 1. Polokrovky, s různou pigmentací, neúplně kryje spodní pár blanitých křídel a poslední zadečkové články.
Čeleď : bruslařkovití ( Gerridae) ->bruslařka rybničná ( Gerris paludum) a vodoměrkovití ( Hydrometridae) - > vodoměrka štíhlá ( Hydrometra stagnorium)
Křísy( Auchenorrhyncha) – ústní ústrojí: bodavě savé. Vyvinuty oba páry křídel, v klidu jsou střechovitě složená nad zadečkem, 1. Pár bývá pestře zbarven. Nohy 3. Páru jsou upraveny ke skákání. Nejznámější jsou zástupci z čeledi cikádovití ( Cicadidae)- vyluzují melodie v korunách stromů a mají hrabavé larvy, žijící často mnoho let v zemi . Cikáda chlumní ( Cicadetta montana)
Třásnokřídlí - ústní ústrojí : bodavě savé. Mají 2 páry blanitých křídel s jednoduchou žilnatinou, na okrajích mají dlouhé třásně.
Třásněnky: mají pilovité kladélko, škodí na ovocných stromech, travách i na dřevinách- Třásněnka západní (Thrips tabaci) Truběnky :nemají kladélko, 10. Článek zadečku je protažený v trubičce. Škodí na obilovinách. Truběnka pšeničná ( Haplothrips tririci)
33. Stejnokřídlí, Sternorrhyncha (Homoptera ex parte). Uveďte u řádu popis dospělce – co spojuje všechny čtyři podřády (ústní ústrojí, křídla,
končetiny, žlázy), dále u podřádů latinský název, popis dospělce podřádu (hlava, ústní ústrojí, tykadla, křídla, končetiny), popište larvy, způsob života dospělců i larev, způsob rozmnožování, vždy alespoň jednoho zástupce latinsky.
Velmi různorodá skupina, kterou dělíme na několik podřádů. Charakteristické je, že sosák je někdy patrný až mezi kyčlemi 1. páru noh
Podřád: Mery( Psyllinea) : Imago: drobní živočichové, dlouhá desetičlánkovaná tykladla , velké složené oči na temeni 3 jednoduchá očka ( ocelli). Ústní ú. – bodavě savé. Dva páry blanitých křídel. Končetiny jsou kráčivé, zadní nohy jsou zesílené, umožní skákání
Larva: nedokonalá proměna, larva je podobná dospělci a prochází několika instary. Žijí buď volně na rostlinách, nebo vytvářejí hálky.
-Mera jabloňová ( Psylla mali)
Podřád : Motolice ( Aleurodinea): Imago: křídla- redukovaná žilnatina i tělo je bělavé od voskových šupinek. Schopnost skákat. 7-článkovaná tykadla, chodidla – dvoučlánková.
Larva:…..
-Motolice skleníková ( Trialeurodes voparariorum)
Podřád: Mšice ( Aphidomorpha) : Imago :tykadla jsou dlouhá, nitkovitá, 3-6 článková. Na 5. Nebo 6. Zadečkovém článku jsou vytvořeny trubičkovité útvary – sifunkuly. Poslední článek je protažen v kauda (chvostek). Během roku se vyskytuje okřídlené i neokřídlené generace – křídla okřídlených jsou průsvitná s nápadnou žilnatinou. Končetiny – dlouhé, kráčivé.