Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Zkouskovy-test-z-ledna-2015

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.16 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Test ke zkoušce

Zkouškový test z politologie

varianta A

A)

  1. Charakterizuj socialismus, vývoj, představitele a jejich díla,…

Socialismus klade hlavní důraz na solidaritu a věří, že by ekonomika a další odvětví společnosti měly být do značné míry centrálně řízeny. Socialismus odmítá soukromé vlastnictví.

Vývoj socialismu:

a) Velká francouzská revoluce (1789) – Fracois Babeuf – nahrazení soukromého vlastnictví kolektivním, zrušení dědického práva

b) Utopický socialismusRobert Owen, Charles Fourier,Thomas More (dílo: Utopie) nerevoluční vytvoření samostatných, soběstačných komun či kolonií s ideální organizací a harmonickými vztahy mezi lidmi, zlepšení pracovních podmínek, vzdělání,…

c) Anarchistický proudPierre Joseph Proudhon – revoluční odstranění státu, nová společnost sdružení samosprávných výrobců řídící se samosprávnými principy (družstva)

d) Marxismus (vědecký socialismus)Karl Marx, Friedrich Engels (dílo: Komunistický manifest) využití státu pro řešení sociální otázky, třídní boj jako hlavní hybná síla dějin – třídní rozpory vždy nakonec vyústí v revoluci – kapitalismus je poslední stádium třídní společnosti – po vítězství proletariátu beztřídní společnost (socialismus)

V druhé polovině 19. století se Marx a Engels podíleli na činnosti I. a II. Internacionály.

  1. Charakterizuj demokracii, rozdělení, časové vymezení, principy…

Demokracie je forma vlády, ve které je zdrojem veškeré státní moci lid. Rozvoj demokracie byl podmíněn rozvojem produktivních sil novověku, průmyslu, obchodu. Ideové opory rozvoje demokracie byly v učení o společenské smlouvě, o nezadatelných lidských právech, o dělbě moci a o suverenitě lidu.

Hlavní principy demokracie - rovnost občanů, pluralita, dočasnost politické moci, kontrola lidu nad užitím moci, dělba moci, většinový princip a ústavnost

Přímá demokracie se zrodila v Řecku jako metoda rozhodování o záležitostech městského státu. V přímé demokracii se všichni občané podíleli na rozhodování. Nevýhody: velké množství lidí, míra kvalifikace lidí při hlasování, většina přehlasuje menšinu, neexistence

zpětné vazby

Prvky přímé demokracie v současných politických systémech

Referendum – rozhodování občanů přímým hlasováním o jednotlivém závažném politickém problému,

Plebiscit – hlasování o suverenitě (i jen nad částí území).

Zastupitelská demokracie je to moderní forma demokracie. Občané svou spoluúčast v politice mohou uplatnit pouze zprostředkovaně - zvolení zástupce. Zvolení zástupci reprezentují občany v zastupitelských orgánech obcí, regionů a v celostátním měřítku i v parlamentu.

B)

  1. Společnou schůzi komor svolává:

  1. Předseda poslanecké sněmovny

  2. Předseda Senátu

  3. Předseda Vlády

  4. Prezident na návrh předsedy vlády

  1. Účelem principu brzd a rovnováh je:

Témata, do kterých materiál patří