Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




podklady k testu 1 z psychologie - tahák k ostrým testům

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (151.98 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Psychologie osobnosti a sociální psychologie

Předmět psychologie

Většina z vás si pomyslí, že je to jednoduché, psychologii přece zná a používá každý, všichni se s ní už někdy setkali, někdo se jí dokonce krátce učil na střední škole, psychologové dělají ze života vědu, všude si můžete koupit různé příručky, udělat si testy inteligence... A přesto stále více lidí si stěžuje na nedostatek času, deprese, neschopnost v navazování přátelských nebo partnerských vztahů, i mnozí studenti si nevěří, mají dojem, že jen ti ostatní jsou úspěšní, vtipní, nezávislí na rodičích, jen oni sami ne. Asi je ani nenapadne, že i takové problémy patří do okruhu problémů, kterými se psychologie a její aplikované obory zabývají.

Ponecháme-li stranou historická vymezení psychologie jako - vědy o duši, - vědy o subjektivní zkušenosti či - vědy o chování, můžeme se pokusit o obecnou definici:

Psychologie je věda o lidské psychice, jednání a prožívání.

Je to věda na pomezí věd přírodních, společenských a filosofie. Má mezi nimi klíčové postavení, protože předměty ostatních věd, mohou být poznávány jen subjektem (člověkem), zatímco subjekt může zkoumat a poznávat sám sebe.

Psychika je ale vázána i na svůj hmotný základ, biologicky je chápána jako projev činnosti centrální nervové soustavy - mozku. Psychická činnost, chování, jednání, aktivita člověka je jednou ze základních kategorií obecného pohledu na lidskou psychiku. Biologickým předpokladem psychické činnosti jsou tedy funkce nervového systému člověka. (skrýt...)

Lidský mozek a jeho činnost je však něco složitějšího než vztah duše a těla. K „duši” a „tělu” je nutné přidat „společnost”. Současný model činnosti mozku, který se nazývá bio-psycho-sociální, říká:

„Cokoliv se stane s atomy mozku, s jeho molekulami, buňkami a jejich systémy, se dřív nebo později může objevit v jeho duševní činnosti, ať už si to mozek uvědomuje nebo neuvědomuje. Cokoliv se objeví v duševní činnosti mozku, objeví se i v jeho vztahu k jeho lidskému prostředí. A naopak proměny v sociálním poli se projeví proměnami duševní činnosti. Ty se projeví změnami činnosti a stavby nervových buněk, jejich molekul a atomů.” (Koukolík, 1997, str. 20) Psychika tedy reguluje a řídí prožívání a chování, i když zdaleka ne všechny složky psychiky jsou uvědomovány a citovaný bio-psycho–sociální model ukazuje, že nejde o jednostranné jednoduché vztahy.

Základní teoretické obory psychologie

Základní psychologické vědy, rozvíjejí a zkoumají obecné zákonitosti lidské psychiky, způsob jakým lidský jedinec získává a zpracovává informace o světě, včetně ostatních lidí, jak se jeho psychika rozvíjela v průběhu vývoje druhu i jak se rozvíjí v průběhu života jedince, zkoumá i psychická onemocnění. Tyto i další obecné poznatky pak jsou využívány v aplikovaných oborech psychologie v mnoha oblastech lidské činnosti.

Témata, do kterých materiál patří