Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




podklady k testu 1 z psychologie - tahák k ostrým testům

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (151.98 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

O několik set let později poslední slavný řecký lékař a filozof GALENOS (130 - 201 n. l.), zpracoval konečný starověký názor na člověka, v ucelenou soustavu, která byla lékařskou autoritou po celý středověk a ustoupila až pod tlakem nových objevů fyziologie. Rozlišuje např. na základě empirie mozek jako orgán duše, do kterého vedou senzitivní nervy a vycházejí motorické nervy, které jsou prostředníkem volních pohybů, což odpovídá poznatkům moderní fyziologie! Řecké vědě byla blízká myšlenka, o zvláštním významu rovnováhy, správného poměru jednotlivých kvalit v organizmu, zvláště při výkladu nemocí, protože jen rovnováha znamená zdraví.

Galenos rozpracoval i učení hippokratovské školy o temperamentu, což značí správném poměru. Duševní jevy, afekty, vlastnosti i poruchy a zvláštnosti byly vysvětlovány jako důsledek určitého poměru jednotlivých materiálních složek ve směsi. Ke čtyřem původním kvalitám teplo, studeno, sucho, vlhko jsou přiřazovány čtyři tělesné šťávy, které mají podobné vlastnosti jako tyto materie:

  • Žlutá žluč-

obdoba ohně - je teplá a suchá (převažuje-li jde o cholerika)

  • Černá žluč-

obdoba země - suchá a studená (převažuje-li jde o melancholika)

  • Hlen-

obdoba vody - studený a vlhký (převažuje-li jde o flegmatika)

  • Krev-

obdoba vzduchu - vlhká a teplá (převažuje-li jde sangvinika)

ROZBAL VŠECHNO | VŠECHNO SBAL

Temperament každé živé bytosti je dán poměrem, v němž se v organizmu tyto šťávy a jim odpovídající kvality mísí. Uvážíme-li všechny závislosti, různé poměry složek, jejich změny vlivem chorob, věku či způsobu života a hlavně předpoklad, že pro každý druh živé bytosti, i člověka je normální temperament, daný dokonalou proporcí složek, vlastně jeden ideální. Praktické odchylky od této vyváženosti dané převahou některých složek, jsou podkladem duševních odchylek (divokost, bázlivost) nebo až některé duševní poruchy. Učení o čtyřech temperamentech, jak se později vyvinulo a jak se traduje v populární psychologii i obecném povědomí, je značným zjednodušením, které postrádá základní myšlenku zdraví duše jako správného poměru složek.

V jiných oblastech světa (Mezopotámie, Indie, Čína) již mnohem dříve nebo i souběžně s antickou filozofií, existovaly rozvinuté starověké kultury s odlišným chápáním principů světa, náboženstvími, morálními kodexy a zákoníky. (skrýt...)

Křesťanské Desatero Božích přikázání si prostřednictvím Bible, zachovalo dodnes významné místo v náboženství i morálce západního světa. Jiné jsou známé jen úzkému okruhu odborníků (např. Chammurapiho zákony z 18. stolení př. n. l.) jako morální hodnoty zaniklé civilizace.A opět jiné se rozvíjejí tisíce let v jednotlivých východních filozofiích a náboženstvích, mimo filozofické roviny zahrnují i vlastní velmi propracované, staletími ověřené, návody ke správnému životu, ve které věří miliony lidí na světě. Dokonce i mnoho lidí zklamaných západním způsobem života, někdy i nemocných, toužících po jiné možnosti sebepoznání a osobního rozvoje, po duševním zdraví, či po souladu s přírodou, hledá pomoc ve východních filozofiích a jejich pro nás alternativních způsobech léčení (různé formy jógy, reiky, akupunktura).

Témata, do kterých materiál patří