Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Záhřeb - referát

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (25.11 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Masarykova univerzita

Filozofická fakulta

Chorvatský jazyk a literatura

Současné Chorvatsko

Jakub Večeřa

Záhřeb

(referát)

2015

Záhřeb je hlavním městem Chorvatské republiky a tzv. Záhřebské župy, jednoho z 21 chorvatských regionů. Zároveň je také politickým, kulturním i ekonomickým centrem celého státu.

Historie

První zmínka o Záhřebu pochází z roku 1094. Historie města je úzce spojena se dvěma kopci Kaptol a Gradec (dnešní Horní město), na kterých stály dvě obce. Gradec bylo dříve uherské královské město, Kaptol biskupská obec. Mezi oběma obcemi panovala několik století rivalita. Gradec i Kaptol byly roku 1242 zničeny v důsledku invaze Tatarů a v polovině 15. století je postihly nájezdy Turků, těm se však ani jednu z obcí nepodařilo dobýt. V důsledku oslabení po tureckých nájezdech se v 16. století postupně spojily v jedno město – Záhřeb, které se v 16. století objevovalo jako hlavní město chorvatského státu. Tehdy ovšem většina Chorvatska náležela Turkům, proto město větší rozmach zažilo až během 18. století, kdy převzalo významnou roli v kulturním a politickém životě země. Mezi oběma světovými válkami pak došlo k budování nových čtvrtí, díky kterým se město rozrůstalo na sever. Během 2. světové války byl Záhřeb centrem fašistického Nezávislého státu Chorvatsko. V rámci Jugoslávie se po válce nacházel až na druhém místě a v roce 1991 se stává hlavním městem nezávislého Chorvatska.

Poloha

Město se nachází na severu země ve vnitrozemské oblasti, která je nejhustěji osídlenou částí Chorvatska, blízko hranice se Slovinskem. Rozprostírá se mezi jižními svahy pohoří Medvednica a řekou Sávou na ploše asi 630 kilometrů čtverečných, v nadmořské výšce 120 metrů.

Obyvatelstvo

Chorvatská metropole má okolo 700 000 obyvatel (z roku 2011) a tvoří tak pětinu veškerého obyvatelstva země. Přibližně 90 % z nich jsou Chorvati, hlavními menšinami jsou Srbové, Albánci a Bosňáci. Mezi obyvateli převládá křesťanské náboženství, velký podíl má ale také islám.

Členění města

Záhřeb je rozdělen do 17 městských čtvrtí a skládá se ze tří hlavních částí: Horní město ( Kaptol a Gradec), Dolní město a Nový Záhřeb.

Horní město (Gornji grad) tvoří starou část města. Sídlí zde vláda a Parlament a je důležité z turistického hlediska, zatímco Dolní město je považováno za nejživější část Záhřebu. Nachází se mezi Horním městem a vlakovým nádražím v jižní části Záhřebu a zaujímá pozici kulturního, obchodního a společenského centra. Horní a Dolní město je propojeno lanovou dráhou. Oblast Nového Záhřebu vznikla po 2. světové válce jižně od vlakového nádraží za Sávou a stala se tak jedinou podstatnou výstavbou na jižním břehu řeky Sávy.

Doprava

Město Záhřeb je nejen hlavním uzlem dálnic i železnice v Chorvatsku, ale také jedním z nejdůležitějších dopravních uzlů v jihovýchodní Evropě. Hlavními dopravními směry jsou západní pro západní Evropu, východní pro jihovýchodní Evropu a jihozápadní pro Rijeku, Istrii a Dalmácii. Ze Záhřebu také vycházejí dálnice do Karlovace, východní Slavonie a ke slovinské hranici.

Témata, do kterých materiál patří