Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Pozorování dřeviny třešeň ptačí - seminární práce

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.18 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Změna proti předešlému pozorování tedy spočívala především v tom, že se na této třešni objevily již první mladé nezralé plody, jemiž jsou dužnaté, nepukavé peckovice, které prozatím měly vejčitý tvar. I když na ostatních květech s opadlými korunními lístky ještě tato proměna nenastala, i u nich se však již brzy očekávala obdobná situace.
Kromě toho jsem zde také zaznamenal nepatrné zvětšení a zjemnění listů, což se mohlo jevit jako pokročilejší fáze plného olistění.

9. den pozorování – 24. 5. 2015:

Deváté pozorování proběhlo v období opět výraznějšího plného jara, kdy se na i na jiných dřevinách postupně vytvořily nezralé plody, podobně jako u této třešně ptačí.

Větvičky s plnějším olistěním již na sobě místo květů všude nesly nezralé plody.

Oproti předešlému dni pozorování byly větvičky, opět o něco více olistěné, na místě již snad všech předcházejících květů nahrazeny stále více kulatějšími nezralými plody.

10. den pozorování – 30. 5. 2015:

Desáté a zároveň mé poslední pozorování se uskutečnilo v období vrcholové fáze plného jara, kdy se opět na různých dřevinách, obdobně jako i na této třešni, postupně utvářely plody.

Na plně olistěných větvičkách byly spatřeny opět o něco vyvinutější nezralé plody.

Naproti předcházejícímu pozorování byly na plně olistěných větvičkách opět spatřeny nezralé plody, avšak v další fázi svého dotváření, což si šlo povšimnout na jejich o něco kulatějším tvaru a větší celkové velikosti.

Jelikož toto byl můj poslední den pozorování, nepodařilo se mi již následně zachytit další proměny. Dalo se však předpokládat, že se tyto plody budou s velkou pravděpodobností asi za následující měsíc chýlit ke svému dozrávání.

Aktuálně spatřené významné části dřeviny Období pozorování pupeny 8. 3. – 6. 4. 2015 rozvíjející se a rašící pupeny 19. 4. – 25. 4. 2015 květy 25. 4. – 16. 5. 2015 listy 2. 5. – 30. 5. 2015 nezralé plody 16. 5. – 30. 5. 2015


Tabulka stručně shrnující nejvýznamnější sezónní proměny mnou pozorované
třešně ptačí (Prunus avium) od března do května roku 2015:

Z tabulky je patrné, že v době 3 měsíců mého pozorování byly na mnou pozorované třešni ptačí (Prunus avium) spatřeny pupeny v celém prvním měsíci. Pupeny se na dřevině vyskytovaly relativně v nejdelším intervalu.
Rozvíjející se a rašící pupeny byly spatřeny v intervalu 1 týdne.
Květy byly k povšimnutí v intervalu 3 týdnů.
Listy se na dřevině, za období mého pozorování, vyskytovaly v intervalu 4 týdnů.
Nezralé plody zde bylo možné nalézt v intervalu 2 týdnů.

  • NOVÁK, J. a Milan SKALICKÝ. Botanika: cytologie, histologie, organologie a systematika. 3. vyd. Praha: Powerprint, 2012. 336 s. ISBN 978-80-87415-53-5.

  • ROŽNOVSKÝ, J., Skripta: Klimatologie. 1999, 146 s. ISBN 80-7157-419-8.

  • Zápis z přednášky předmětu Dendrologie pro základní vzdělávání vedené paní Mgr. Libuší Vodovou, Ph.D. v semestru jaro 2015

  • Zápis z přednášky předmětu Základy obecné botaniky vedené paní Mgr. Blaženou Brabcovou, Ph.D. v semestru jaro 2014

Témata, do kterých materiál patří