Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Protokol č. 4 Abiotické a biotocké faktory řeky Svratky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (42.22 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Úkol č. 4: Hloubka regulovaného toku u břehu, v proudnici

Pomůcky: provaz, kámen (závaží), stužky, měřící pásmo

Postup: Hloubku toku jsme měřili asi 1 m od břehu a zhruba uprostřed toku řeky.

Na konec provazu jsme připevnili dostatečně těžký kámen, aby byl provaz zatížen. Měřící míru jsme zhotovili tak, že jsme ve stejných vzdálenostech na provaz, od místa kde byl uchycený kámen, navázali stužky ve vzdálenosti 5 cm. Postupně jsme spouštěli provaz se závažím na dno řeky a určovali jsme hloubku toku podle počtu ponořených stužek a přibližné vzdálenosti ponořené části provazu nad poslední ponořenou stužkou.

Výsledky:

U břehu 46 Uprostřed 93

Tabulka 3: Naměřená hloubka toku řeky Svratky [cm]

Závěr: Z naměřených hodnot můžeme vyvodit, že koryto řeky je směrem ke středu hlubší.

Úkol č. 5: Další charakteristika toku – plochy peřejí a tišin, charakteristika dna, rozsah vodní vegetace (bez specifikace), popis břehu a břehové vegetace, zastínění, oslunění

Postup: Směřovali jsme po římse na pravé straně řeky proti proudu k nejbližšímu mostu, který je vzdušnou čarou vzdálený 174 m (mapy.cz) od mostu u Pedagogické fakulty MU na Poříčí 9. V daném úseku jsme pozorovali řeku a její nejbližší okolí na obou březích.

Výsledky:

Plochy peřejí a tišin – Žádné nápadné peřeje jsme nezpozorovali. Řeka je především ve svém středu hustě zarostlá lakušníkem vzplývavým, který víří tok jen v některých místech. Dle mého odhadu je tok jen z 2 % tvořen peřejemi a až z 98 % tišinami.

Charakteristika dna – Kamenité dno je přibližně z 1/3 pokryté lakušníkem vzplývavým.

Popis břehu a břehové vegetace – Břehy řeky jsou tvořené betonovou římsou, vysokou asi 1,5 m, která přechází ve zpevněné kameny uložené šikmo na snižující se břeh, čímž je ovlivněna břehová vegetace. Nad břehy je víceméně luční vegetace místy se stromy či keři. V pozorovaném stromovém patru jsme zpozorovali lípu srdčitou i velkolistou, trnovník akát, ořešák královský, kaštanovník setý, jabloň domácí, javor mléč, hloh jednoblizný, jasan ztepilý a jeřáb ptačí, v keřovém patru bez černý a růži šípkovou a v bylinném patru šťovík kyselý, heřmánek pravý, pcháč oset, řebříček obecný, vlaštovičník větší, svízel přítulu, ječmen myší, máchelku srstnatou, hluchavku nachovou, kopřivu dvoudomou, lopuch plstnatý, hvězdník roční, kokošku pastuší tobolku, z trav lipnici obecnou i roční, srhu říznačku, ovsík vyvýšený a bojínek luční.

(Určováno podle: Krejča a kol., 2004; Kubát a kol., 2002)

Zastínění a oslunění – Vzhledem k poměrně velké šířce řeky je její zastínění relativně malé a dochází k němu hlavně pod mosty. Jinak je řeka na námi pozorovaném místě všude jinde velmi dobře osluněná.

Závěr: Tok je klidný, regulovaný. Dno je kamenité. Břehy jsou uměle zpevněny. Vegetace na březích je upravována, avšak znečištěna lidmi i zvířaty.

Témata, do kterých materiál patří