Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Laboratorní cvičení č. 10

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (347.84 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Laboratorní cvičení č. 10

Úloha č. 1: Sledování kořenového vztlaku

Teoretický úvod

Kořen obsahuje buňky, které aktivně přijímají vodu s rozpuštěnými živinami a vytlačují ji do cév, jimiž stoupá vzhůru. Důvodem tohoto vztlaku vody je osmotický koncentrační gradient a metabolická aktivita kořenových buněk. Kořenový vztlak závisí na fyziologické aktivitě kořenů a na podmínkách kořenového prostředí, zejména dostatku vody, přístupu vzduchu a teplotě. Díky tomu, že existuje kořenový vztlak, dochází k transportu vody v rostlině i bez přispění transpirující nadzemní části. U poraněných stromů lze na jaře vidět, jak z poraněného místa vytéká míza.

Po odříznutí nadzemní části rostliny, lze různými metodami zjišťovat množství vytlačované exudační tekutiny pahýlem rostliny. Z množství tekutiny lze posuzovat velikost kořenového vztlaku. Jednou z metod je sledování exudace vody pomocí měrných proužků. Po odřezání nadzemní části rostliny se do pahýlu zasune proužek filtračního papíru impregnovaný inkoustem. Exudační tekutina vymývá barvu z proužku a vytváří rozhraní, podle kterého lze sledovat postup exudátu. Touto metodou můžeme sledovat časovou dynamiku exudace a srovnat intenzitu kořenového vztlaku různých rostlin.

Materiál a pomůcky

Rostliny slunečnice roční (Helianthus annuus) a kukuřice seté (Zea mays), proužky filtračního papíru (rozměr 5 x 100 mm), inkoust, štětec, žiletka, zkumavky.

Postup

Připravíme proužky filtračního papíru, nabarvíme inkoustem a necháme zaschnout. Odřízneme stonky pokusných rostlin asi 20 mm nad zeminou, do pahýlu uděláme svislý zářez asi 2 až 3 mm hluboký a do zářezu zasuneme suchý měrný proužek. Pahýl s proužkem překryjeme obrácenou zkumavkou. Pozorujeme zvlhčení proužku exudovanou tekutinou. Označíme na proužku místo startu jako rozhraní vlhkého a suchého papíru a sledujeme v závislosti na čase čelo postupující tekutiny.

Výsledky

Na připraveném vzorku po 20 minutách nedošlo ke změně. Na vzorku připraveném o 3 hodiny dříve postupně došlo k vymytí části barvy.

Závěr

Díky vymýváním jsme dokázali, že v rostlině dochází k exudaci vody, která je způsobena kořenovým vztlakem. Buňky kořene přijímají vodu a vytlačují ji do cév, jimiž stoupala vzhůru. Kořenový vztlak však není tak intenzivní, aby šel pozorovat již po 20 minutách.

Úloha č. 2: Pozorování průduchů

Teoretický úvod

Rostliny vydávají vodu v podobě vodní páry. Tomuto ději se říká transpirace. Je to fyziologický proces, na který mají vliv jak vnitřní charakteristiky rostliny, tak i podmínky vnějšího prostředí. Převažující část vodní páry je vydávána průduchy a je označována jako transpirace stomatální. Pouze menší část vodní páry je vydávána buňkami pokožky (transpirace kutikulární), případně přímo povrchem svěracích buněk průduchu (transpirace peristomatální).

Témata, do kterých materiál patří