Laboratorní cvičení č. 10
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Průduch tvoří dvě svěrací buňky ledvinitého tvaru. Buňky nejsou chráněny kutikulou a obsahují chloroplasty, na rozdíl od ostatních pokožkových buněk, které jsou kutinizované a neobsahují chloroplasty. Průduchy je pokryto asi 1% listové plochy. Otevřenost a uzavřenost průduchů je spojena se změnou turgoru svěracích buněk.
Materiál a pomůcky
Listy pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) a zelence (Chlorophytum sp.), izolepa, bezbarvý lak na nehty, podložní a krycí sklíčka, preparační souprava, mikroskop.
Postup
Vytvoříme dva typy preparátů (každý z jiného druhu rostliny) pro pozorování průduchů. První preparát vytvoříme tak, že pinzetou strhneme kousek pokožky ze spodní strany listu, umístíte do kapky vody na podložním skle a zakryjeme krycím sklíčkem. V druhém případě zhotovíme preparát tzv. reliéfní metodou. Malou část spodní strany listu natřeme lakem, necháme zaschnout, poté přelepíme izolepou a zaschlý lak stáhneme z listu. Izolepu nalepíme na podložní sklíčko (bez krycího sklíčka).
Mikroskopujeme a zakreslíme. Pozorujeme přítomnost/nepřítomnost chloroplastů v různých typech pozorovaných buněk v nativním preparátu. Porovnáme tvar a uspořádání průduchů na listech jednoděložné (zelenec) a dvouděložné (pelargonie) rostliny.
Výsledky
Závěr
Jednoděložné rostliny mají průduchy uspořádané pravidelně do řad. Dvouděložné rostliny mají průduchy nepravidelně uspořádané. Průduchy obsahují chloroplasty, které ostatní kutinizované pokožkové buňky neobsahují.
Úloha č. 3: Důkaz vedení vody v rostlině
Teoretický úvod
Rostliny transformují přijatou vodu vzhůru cévami. K ověření, kterými strukturami je voda vedena, lze přijímanou tekutinu obarvit a podle zabarvení struktur v rostlině tak zjistit její transportní dráhu. Po ponoření stonku s květenstvím světlé barvy do obarvené vody je i pouhým okem vidět lokalizaci zabarvení v oblasti cévních svazků v květech (žilnatina). Mikroskopicky je možné přesvědčit se na příčném řezu stonkem, že obarvené jsou pouze dřevní části cévních svazků (xylém). Podmínkou k provedení pokusu je použití barviva, které je pro rostlinu nezávadné (inkoust, eosin; nevhodná je pro pokus razítkovací barva).
Materiál a pomůcky
Chryzantémy s bílým květenstvím (Chrysanthemum sp.), roztok inkoustu, podložní a krycí sklíčka, preparační souprava, mikroskop.
Postup
Stonky chryzantém s bílými květy umístíme nejméně 24 hodin předem do barevného roztoku. Pozorujeme zbarvení květenství. Dále připravíme mikroskopický preparát z příčných řezů stonkem. Zakreslíme cévní svazky a označíme jejich obarvené části.
Výsledky
Květenství se částečně zbarvilo do modra, a to hlavně při okrajích lístků a v okolí žilnatiny.
U mikroskopického preparátu se obarvila pouze dřevní část cévních svazků (xylém).