Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Laboratorní cvičení č. 2

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (171.19 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

2 kousky vaty, Lugolův roztok, chlorzinkjód, Petriho misky.

Postup

Na jeden kousek vaty kápneme Lugolův roztok, na druhý chlorzinkjód. Porovnáme zbarvení.

Výsledky

Vata s kapkou Lugolova roztoku zhnědla. Vata s přidaným chlorzinkjódem se zbarvila modře.

Závěr

Hnědá barva po přidání Lugolova roztoku je způsobena samotnou barvou Lugolova roztoku, k reakci zde nedochází. Přidáním chlorzinkjódu jsme ve vatě dokázali přítomnost celulózy díky modrému zbarvení.

Úloha č. 3: Pozorování krystalů inulinu

Teoretický úvod

Nejen škrob je zásobním polysacharidem rostlin. Dalším je například inulin, který je rozpuštěný v buněčné šťávě rostlin především z čeledi zvonkovitých (Campanulaceae) a hvězdnicovitých (Asteraceae). Přítomnost dokazujeme jeho vysrážením do vrstevnatých sférokrystalů pomocí etanolu.

Materiál a pomůcky

Hlíza jiřinky proměnlivé (Dahlia variabilis) naložená minimálně 14 dní v etanolu, glycerol, preparační souprava, podložní a krycí sklíčko, mikroskop.

Postup

Vytvoříme tenký řez hlízy jiřinky. Ten vložíme do kapky glycerolu na podložní sklíčko a přikryjeme krycím sklíčkem. (Optické vlastnosti glycerolu způsobují lepší pozorovatelnost než voda.) Pozorujeme a zakreslíme krystaly inulinu.

Výsledky

Závěr

Pomocí etanolu jsme dokázali přítomnost vysrážených krystalů inulinu v hlíze jiřinky proměnlivé.

Úloha č. 4: Důkaz tuků

Teoretický úvod

Tuky jsou nejen rezervními látkami s vysokou energetickou hodnotu, ale také složkou semipermeabilních cytoplazmatických membrán. Vznikají druhotně z cukrů a rozkládají se v době klíčení. Jsou to estery glycerolu a mastných kyselin (např. kyselina olejová – řepkový, slunečnicový atp. olej). Nachází se téměř u všech rostlin. Značné množství se vyskytuje v semenech rostlin z čeledi brukvovitých (Brassicaceae), lnovitých (Linaceae), makovitých (Papaveraceae) či tykvovitých (Cucurbitaceae).

Sudan III je červené azobarvivo, které nereaguje s tuky, ale rozpouští se v nich. Tuky s ním dávají červené zbarvení, které lze mikroskopicky pozorovat v semenech jako červené kapénky. Je omezeně rozpustný v etanolu, používáme jeho etanolový roztok. Při styku s tuky z něj část barviva přechází do míst, kde je obsažen tuk nebo olej. Přebytečné barvivo lze vymýt promytím v čistém etanolu. Kapénky tuku jsou lépe pozorovatelné v glycerolu díky jeho optickým vlastnostem.

Materiál a pomůcky

Předem namočené nažky slunečnice roční (Helianthus annuus), etanolový roztok barviva Sudan III, 70 % etanol, glycerol, preparační souprava, podložní a krycí sklíčka, mikroskop.

Postup

Na krycí sklíčko s pár kapkami barviva Sudan III umístíme připravené příčné řezy nažky slunečnice. Po několika minutách opláchneme etanolem, vložíme do kapky glycerolu, zakryjeme krycím sklíčkem. Mikroskopujeme a zakreslíme.

Témata, do kterých materiál patří