Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Laboratorní cvičení č. 4

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.29 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Laboratorní cvičení č. 4

Úloha č. 1: Důkaz aktivity katalázy

Teoretický úvod

Enzymy se podle specifických účinků dělí do tříd. Jednou ze tříd jsou oxidoreduktázy, do kterých patří i enzym katalázy. Tento enzym aerobních pletiv katalyzuje štěpení pro rostlinu jedovatého peroxidu vodíku vznikajícího při dýchání. Peroxid se rozkládá na vodu a kyslík. Za sekundu přemění jedna molekula enzymu několik milionů molekul peroxidu.

Důkaz katalázy se dá prokázat šuměním uvolňovaného kyslíku při kontaktu rostlinného materiálu s peroxidem vodíku.

Materiál a pomůcky

Hlíza lilku bramboru (Solanum tuberosum), peroxid vodíku (3%), kádinka, síťka, kahan, zápalky.

Postup

Část hlízy bramboru povaříme, část ponecháme čerstvou. Na rozkrájené hlízy nakapeme peroxid vodíku. Pozorujeme rozdíly v pěnění na povrchu hlíz. Rozdíl zdůvodníme.

Výsledky

Uvařená hlíza po pokapání peroxidem nešumí. Neuvařená brambora po pokapání peroxidem šumí.

Závěr

Úkolem cvičení bylo prokázat aktivitu enzymu katalázy. Tu jsme dokázali pouze u syrové hlízy lilku bramboru po reakci s peroxidem vodíku, protože hlíza obsahuje nezměněný enzym katalázu. Naopak povařená hlíza lilku bramboru s peroxidem vodíku nereaguje, protože po povaření enzym kataláza ztrácí svou funkci.

Úloha č. 2: Důkaz aktivity tyrozinázy

Teoretický úvod

Tyrozin je aromatická kyselina přítomná v bílkovinách. Na vzduchu je oxidována za účasti enzymu tyrozinázy. Tyrozináza patří do skupiny oxidoreduktáz a katalyzuje přeměnu tyrozinu na tmavě zbarvené melaniny. Zásluhou této reakce dochází například k hnědnutí rozkrájeného ovoce na vzduchu. Reakce se dá zastavit inaktivací enzymu například povařením (tedy změnou teploty) nebo okyselením (změnou pH).

Materiál a pomůcky

Jablko (Malus domestica), kyselina citronová, kádinka, nůž, struhadlo, Petriho misky.

Postup

Připravíme vodný roztok kyseliny citronové. Jablko nakrájíme na několik menších kousků (případně pro urychlení reakce nastrouháme). Polovinu rostlinného materiálu ihned pokapeme kyselinou, druhou polovinu necháme volně na vzduchu. Po chvíli pozorujeme rozdíly ve zbarvení.

Výsledky

Jablko, které bylo volně na vzduchu se zabarvilo do hněda. Jablko pokapané kyselinou citronovou se nezabarvilo do hněda.

Závěr

Úkolem cvičení bylo dokázat aktivitu enzymu tyrozinázy. Aktivitu enzymu jsme dokázali u jablka tím, že nepokapaná část ovoce začala na vzduchu hnědnout. Část jablka pokapaná kyselinou citronovou na vzduchu nezačala hnědnout, což bylo způsobeno zastavením činnosti enzymu změnou pH.

Úloha č. 3: Pozorování koroze škrobových zrn

Teoretický úvod

V okamžiku, kdy začne semeno klíčit, aktivují se enzymy, které rozkládají složité zásobní látky na jednodušší. Tyto reakce vytváří produkty, které jsou pak spotřebovávány při dýchání a ke stavbě mladé rostliny. Enzymy působící při těchto reakcích patří do skupiny hydrolytických enzymů tzv. hydroláz a nazývají se amylázy.

Témata, do kterých materiál patří