Laboratorní cvičení č. 6
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Měření pH pomocí indikátorových papírků je pouze orientační metodou. Někdy se na papírcích špatně odhaduje zabarvení a tím tedy i hodnota pH. U digitálního pH metru, který je čerstvě kalibrovaný je měření daleko přesnější.
Úloha č. 4: Pozorování barevných změn antokyanů vlivem rozdílné acidity roztoku
Teoretický úvod
Mezi ve vodě rozpustná barviva patří antokyany, které se nachází ve vakuolách některých rostlinných buněk. Vznikají oxidací bezbarvých chromogenů a jsou to heterocyklické sloučeniny. Způsobují červené, modré nebo fialové zabarvení květů, plodů a dalších částí rostlin. Na aciditě buněčné šťávy obsažené ve vakuolách je závislý barevný odstín pigmentu. V kyselém prostředí jsou červené, v neutrálním fialové a v zásaditém modré zelené až žluté.
Materiál a pomůcky
Listy červeného zelí (Brassica oleracea var. capitata, f. rubra), kyselina octová (zředěná), amoniak (zředěný), destilovaná voda, kádinka, kahan, zápalky, pipeta, zkumavky, stojan, struhadlo, nůž, Univerzální indikátorové papírky pro pH 0 – 12 (LACHNER), gáza.
Postup
Listy červeného zelí nakrájíme (nastrouháme) na drobné kousky. Přidáme destilovanou vodu (zhruba pětinásobek objemu rostlinného materiálu) a několik minut povaříme. Vzniklý barevný extrakt přecedíme přes gázu. Do devíti připravených zkumavek odměříme po 2 ml extraktu. Do zkumavek přidáme různá množství kyseliny nebo zásady (1, 5, 10, 20 kapek), jednu zkumavku ponecháme jako kontrolní. Destilovanou vodou dorovnáme roztoky ve zkumavkách na stejný objem. Sledujeme vzniklou barevnou škálu, orientačně (pH papírkem) změříme pH jednotlivých roztoků. Výsledky zaznamenáme do přehledné tabulky.
Výsledky
Tabulka: Výsledky barevné škály a velikosti pH u kyseliny octové a amoniaku
Počet kapek Zbarvení pH kyseliny/amoniaku 1 kyseliny růžové 4 5 kyseliny 4 10 kyseliny růžovo-fialové 4 20 kyseliny 5 kontrolní vzorek fialové 7 1 amoniaku tmavě zelené 10 5 amoniaku 10 10 amoniaku žluto-zelené 11 20 amoniaku 12Závěr
Po přidání kyseliny octové se zabarvení roztoku změnilo do růžova až růžovo-fialova. To bylo způsobeno tím, že kyselina octová vytvořila ve zkumavkách kyselé prostředí. Po přidání amoniaku se zabarvení roztoku měnilo do zelena. To bylo způsobeno tím, že amoniak vytvořil ve zkumavkách zásadité prostředí. Barva a hodnota pH roztoků v jednotlivých zkumavkách se lišily v důsledku různých koncentrací roztoků. Tím jsme dokázali, že antokyany mění barvu v závislosti na pH.