Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Laboratorní cvičení č. 6

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (24.39 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Výsledky

Látka Zbarvení Studená destilovaná voda bezbarvé Etanol světle růžové Kyselina octová tmavě růžové Teplá destilovaná voda červené

Závěr

Studená voda nezpůsobila takovou úmrtnost buněk jako teplá voda, kyselina octová a etanol. Proto u studené vody nebylo žádné zabarvení. Vzhledem k tomu, jak látka usmrcovala více buněk a ty ztrácely semipermeabilitu membrán, tak se intenzita zabarvení zvyšovala, protože buňky vylučovaly svůj obsah do okolního prostředí.

Úloha č. 3: Stanovení acidity buněčné šťávy

Teoretický úvod

Organické a anorganické látky obsažené v rostlinné buňce mají vlastnosti elektrolytů. Elektrolyty, které se disociují na kationty a anionty určují aciditu buněk. Acidita se označuje symbolem pH, který vyjadřuje záporný dekadický logaritmus číselné hodnoty- značí hodnotu koncentrace.

Acidita se dá měřit různými fyzikálně chemickými metodami. Indikátorové papírky pro pH 0-12 se používají pro rychlé orientační měření. Předpoklad k úspěšnému měření je bezbarvá tekutina. Další metodou je digitální pH metr, který má přesnější možnosti měření.

Velikost pH je charakteristická pro určitý druh a část rostliny, ale je také závislé na stáří buněk, fyziologickém stavu rostliny a podmínkách prostředí. Kyselou reakci vykazuje šťáva dužiny plodů, která je podmíněna přítomností organických kyselin. Nejčastěji bývají přítomny: kyselina citronová, šťavelová, vinná, jablečná, octová a askorbová. Ve zralých a poměrně tedy sladkých plodech se také vyskytují organické kyseliny.

Materiál a pomůcky

Hlíza bramboru (Solanum tuberosum), okurka (Cucumis sativus), jablko (Malus domestica), ovocná šťáva (jablečný džus), struhadlo, nůž, gáza, kádinky, Petriho misky, indikátorové pH papírky – 1. typ: Univerzální indikátorové papírky pro pH 0 – 12 (LACHNER), 2. typ: Indikátorové papírky pH – FIX 0 – 14 PT (Macherey-Nagel), digitální pH metr Pocket Pro+ Multi 2 (HACH).

Postup

Připravíme šťávu z rostlinného materiálu (materiál nastrouháme, vymačkáme přes gázu do jednotlivých kádinek). Indikátorový papírek namočíme na 1 vteřinu do šťávy, položíme jej na bílou nenasákavou podložku (Petriho misku na bílém podkladu) a zbarvení proužku ihned porovnáme se stupnicí. Poté změříme aciditu připravených roztoků pH metrem.

Výsledky vložíme do přehledné tabulky. V závěru provedeme dvě vyhodnocení:

a) zhodnotíme kyselost zkoumaných vzorků

b) porovnáme použité metody měření pH
Výsledky

Tabulka: Výsledky měření pH jednotlivých vzorků

Rostlinná šťáva Indikátorové pH papírky Digitální pH metr 1. typ 2. typ hlíza bramboru 3 3 3,25 okurka 6 5 5,4 jablko 6 6 5,74 jablečná šťáva 5 4 3,62

Závěr

Z měřených vzorků pomocí obou měřících metod měla nejnižší pH hlíza bramboru, o trochu vyšší pH měla jablečná šťáva. Nejvyšší pH mělo jablko, o něco nižší pH měla okurka.

Témata, do kterých materiál patří