Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ústa

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (34.96 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Funkce jater:

podílejí se na metabolismu (látkové přeměně) sacharidů (cukrů) a hrají významnou roli v udržování stálé koncentrace životně důležitého cukru - glukózy v krvi.

Játra se rovněž účastní látkové přeměny lipidů (tuků), některé reakce lipidového metabolismu se odehrávají výhradně v jaterní tkáni.

Játra mají těsný vztah k metabolismu porfyrinů a bilirubinu (žlučového barviva).

V játrech se tvoří celá rada bílkovin (albumin, dále některé faktory nezbytné pro krevní srážlivost apod.).

Dochází zde i ke katabolickým procesům, tj. ke štěpení složitějších látek na jednodušší, např. bílkovin na aminokyseliny (základní stavební kameny bílkovin) a přes řadu dalších reakcí k následné tvorbě močoviny.

Játra jsou také místem ukládání životně důležitých látek, mají tedy i funkci skladovací.

Jsou rovněž cílem působení některých hormonů, jejichž účinek dále regulují aktivací, inaktivací či odbouráváním.

Játra jsou největší žlázou v lidském těle, tvoří a do střeva vylučují žluč.

Zcela unikátní roli mají v procesu odbourávání škodlivin - tzv. detoxikaci. Detoxikační činnost jater se týká nejen jedovatých látek, které se do těla dostaly z vnějšku - např. potravou (alkohol, jedy, léčiva), ale i toxických působků, které vznikají v průběhu látkové přeměny v organismu. Tyto látky jsou v játrech metabolizovány na komplexy rozpustné ve vodě, které pak mohou být vyloučeny z těla.

Nemoci trávicí soustavy:

Zubní kaz- neboli narušení zubní skloviny, je infekční onemocnění poškozující tkáň zubu. Zubní kaz patří u lidí mezi nejčastější onemocnění. Příčin zubního kazu je více. Většinou je to způsobeno špatnou ústní hygienou spolu s nevhodným stravováním

Opar- nebo herpes (lat. herpes simplex) je skupina infekčních onemocnění kůže a sliznic. Způsobuje je herpes simplex virus. U většiny lidí se po první infekci vytvoří dostatečná imunitní obrana. Je však stále velké množství lidí, u kterých se onemocnění opakuje, nejčastěji na rtech.

Rozštěpy rtu, čelisti a patra patří mezi jedny z nejčastějších vrozených vývojových vad. Rozštěp obličeje je vrozená vývojová vada, která může mít různou intenzitu. Rozštěpy mohou být jednostranné nebo celkové oboustranné. Mohou zasahovat ret,čelist a patro na obou stranách či se naopak může jednat jen o naznačený rozštěp rtu.

Zcela samostatnou skupinou jsou izolované rozštěpy patra, kdy může být zasaženo měkké i tvrdé patro či jen patro měkké. Nemusí se vždy jednat nesrostení tkání patra (otvor v patře), ale i o pouhé špatné upnutí svalů či zdvojení krčních mandlí.

Žaludeční vřed (též peptický vřed nebo gastroduodenální vřed) je zánětlivé onemocnění žaludku, při němž je stěna žaludeční sliznice poškozena přímým působením kyseliny chlorovodíkové z žaludeční šťávy, pH se pohybuje kolem 1-2. Mezi obecné projevy žaludečních vředů patří bolest žaludku (na lačno/po jídle), nechutenství, nauzea, zvracení, průjem. Nicméně žaludek a dvanáctník spolupracují při zpracovávání potravy, proto i příznaky spojené s vředovou chorobou jsou do značné míře závislé na příjmu a složení toho, co právě jíme. Nejčastěji pociťujete bolest v nadbříšku, která u dvanáctníkového vředu může vystřelovat i do zad.

Témata, do kterých materiál patří