Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ústavní právo_10 tématických bloků

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (28.13 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

5. Tematický blok

Územní samospráva v ústavním systému ČR

Postavení samosprávy v dělbě moci: lze ji charakterizovat jako ústavou a zákony stanovený okruh úkolů veřejné správy, vykonávání je svěřeno samosprávné korporaci odlišné od státu. NENÍ podřízena státní správě, státu přísluší jen právní dozor nad jednáním samosprávných korporací. Lze ji chápat jako správní subjekt konkurenční vůči státu (podpora dělby moci ve státě). NEZASTUPITELNÁ SLOŽKA DEMOKRACIE.

OBEC je veřejnoprávní korporací, tedy právnickou osobou, která je základní jednotkou veřejné správy.

MĚSTO je titul udělovaný za stanovených podmínek (např. 3000 tisíce obyvatel) předsedou poslanecké sněmovny

STATUTÁRNÍ MĚSTO je město, jemuž tento status přiznává zákon. Takové město může vlastní vyhláškou zvanou statut města zřídit městské části nebo obvody a přenést na ně části svých kompetencí (v ČR = 23 statutárních měst).

KRAJSKÉ MĚSTO je město, které je podle zákona sídlem kraje (2 druhy: územní a samosprávné).

HLAVNÍ MĚSTO je status přiznaný zvláštním zákonem pouze v Praze. Praha je obcí, ale nevztahuje se na ni obecný zákon o obcích

Krajské zřízení ČR jsou vyšší územní samosprávní celky, vyznačují se těmito znaky:

  • Územní společenství občanů, kterému náleží právo na samosprávu

  • Kraj je veřejnoprávní korporací, vystupuje v právních vztazích svým jménem a nese odpovědnost z těchto vztahů vyplývající

  • Může zřizovat právnické osoby k plnění svých úkolů

  • Vydává předpisy jak v samostatné (zastupitelstvo kraje) tak přenesené působnosti (rada kraje)

  • Hospodaří podle svého rozpočtu, který schvaluje zastupitelstvo

Pojetí samostatné a přenesené působnosti

Samostatná působnost je samostatný výkon samosprávy u obcí nebo krajů, kraj může zasahovat jen, vyžaduje-li to ochrana zákona a jen způsobem, který stanoví zákon (správa vlastního majetku, vytváření a realizování rozpočtu)

Přenesená působnost znamená, že obsah výkonu státní správy je v určitém rozsahu státu přenesen na územní samosprávu, v podstatě stát vykonává státní správu v přenesené působnosti prostřednictvím zaměstnanců, kteří nejsou zaměstnanci států, ale obcí či krajů.

Právní postavení zastupitelstev

V oblasti samosprávy je zastupitelstvo obce hlavním samosprávním orgánem, rozhoduje usnesením a může přijímat obecně závazné vyhlášky. Schvaluje např. územní plán obce a její rozpočet, zřizuje a ruší obecní policii, volí nebo odvolává starostu. Rozhodnutí zastupitelstva vykonává rada obce. Člen obecního zastupitelstva má právo hlasovat, předkládat návrhy, vznášet dotazy a připomínky.

6. Tematický blok

Moc soudní podle Ústavy ČR

Soudní systém je tvořen Ústavním soudem a soustavou tzv. obecných soudů.

Ústavní soud (čl. 83) je zvláštním soudním orgánem, jehož úkolem je především provádět kontrolu ústavnosti a plnit některé úkoly volebního a politického soudnictví.

Témata, do kterých materiál patří

Podobné materiály