Ústavní právo_10 tématických bloků
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
• o ústavní stížnosti orgánů územní samosprávy proti nezákonnému zásahu státu
7. Tematický blok
Základní lidská práva v Listině jsou součástí ústavního pořádku ČR = v zásadě vyjadřuje vztah mezi státem a občanem
Pojetí základních lidských práv v Listině - záruka právní subjektivity jednotlivce se nachází v čl. 5 Listiny. Způsobilost mít práva lze omezit jen ústavním zákonem. Základní protože jejich existence má přirozenou povahu, tato práva mají přirozenoprávní režim tzn., že od veřejné moci se vyžaduje nezasahovat a chránit = status negativus.
Právo na život a nedotknutelnost osoby: čl. 6 upravuje právo na život a zdraví, které je absolutním právem. Nikdo nesmí být zbaven života, tyto úpravy však nezahrnuje umělé přerušení těhotenství, sebevraždy a další jednání, kdy se jednání osob nepovažuje za trestné = nutná obrana, krajní nouze. Nepřístupnost a nepřijatelnost trestu smrti.
Čl. 7 upravuje obecný princip ochrany lidské integrity. Nedotknutelnost směřuje proti zásahům ze strany veřejné moci i soukromých subjektů. Garantem nedotknutelnosti je stát.
Svoboda člověka a svoboda myšlení: čl. 15 odst. 1 každému zaručuje svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání včetně práva každého měnit svá náboženství nebo víru, popř. Být bez náboženského vyznání. Odst. 2 zakotvuje svobodu bádání a umělecké tvorby. Odst. 3. stanovuje, že nikdo nemůže být nucen vykonávat vojenskou službu.
Podle čl. 14 odstavec 1. Listiny je zaručena svoboda pohybu a pobytu ČR.
Důstojnost a čest a ochrana jména: ochrana jména, příjmení, tituly, předkové a obchodní jméno, ústava zaručuje právo na jméno a provádí to zákon o matrikách, podle něhož je i povinnost jméno mít. Nový občanský zákoník chrání pseudonym a vymezuje přezdívku. Podle nové právní úpravy se svéprávnost po 3 letech přezkoumává.
Základní práva jsou podle čl. 1. : nezadatelná (nelze dát svá práva do zástavy), nepromlčitelná (neuplatněním práva = nemůže o právo přijít), nezcizitelná (nemůže převést, darovat nebo se zřeknout svých práv) a nezrušitelná (státní moc nemůže práva a svobody zrušit).
Listina stojí na 3 pilířích: základní lidská práva, politické svobody, hospodářská sociální a kulturní práva.
Každá svoboda v demokracii je limitovatelná.
8. Tematický blok
Politické svobody podle Listiny
Svoboda shromažďovací právo shromažďovací je upraveno v čl. 19. Shromáždění je časově omezenou formou sdružení občanů, jejichž rozchodem zaniká. Ochrany podle Listiny používají zásadně pokojná shromáždění bez ohledu na místo konání (účastníci nejsou ozbrojeni, i prezentace názorů menšiny). Shromáždění nesmí být v okruhu 100 metrů od budovy parlamentu nebo Ústavního soudu. Čl. 44 umožňuje omezit právo na podnikání v případě soudců, omezit právo sdružovat se v politických stranách, omezit právo na stávku soudcům, státním zástupcům a příslušníkům bezpečnostních sborů a ozbrojených sil, zaměstnancům státní správy a samosprávy.