Ústavní právo_10 tématických bloků
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Obecné soudy (čl. 90), aby poskytovaly ochranu právům a rozhodovaly o vině trestu za trestné činy, sestává z okresních krajských, vrchních a Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu = 3 větve - soudnictví civilní, trestné a správní. Nezanedbatelný význam mají též ustanovení hlavy páté Listiny základních práv a svobod.
Nejvyšší soud je na ústavní úrovni zakotven v čl. 92 Ústavy. Jmenování soudců prezidentem republiky a předpoklady pro výkon funkce soudce upravuje čl. 93 Ústavy. Způsob rozhodování soudců upravuje čl. 94. Čl. 95 upravuje vázanost soudců zákonem a mezinárodní smlouvou. Čl. 96 upravuje základní pravidla soudního řízení rovnost účastníků, ústnost a veřejnost.
Obecné soudnictví a jeho zásady
Základní funkce soudů je uvedena v čl. 90. Ústavy. Soudy jsou povolány k tomu, aby zákonem stanoveným způsobem poskytovaly ochranu právům. Jen soud rozhoduje o vině a trestu za trestné činy.
Správní soudnictví je druh výkonu soudní moci, ve kterém soudy rozhodují zejména o žalobách fyzických a právnických osob, které se domáhají ochrany před nezákonným rozhodnutím orgánů veřejné moci. V ČR se správní soudnictví řídí především soudním řádem správním a podpůrně občanským soudním řádem.
Okresní soudy: řeší občansko-právní a trestně právní věci
Krajské soudy: odvolací občansko-právní a odvolací trestné právní a první stupeň správního soudnictví. Mají pro správní soudnictví specializované senáty a samosoudce, které rozhodují jako správní soudy v jediném stupni. Vrcholným správním orgánem je ale Nejvyšší správní soud, který zejména zajišťuje jednotnost tohoto rozhodování.
Krajský soud jako soud správní rozhoduje: 1) o žalobách proti rozhodnutí správního orgánu
2) o ochraně proti nečinnosti správního orgánu
3) o ochraně před nezákonným zásahem správního orgánu
4) ve věcech volebních a ve věcech místního referenda
5) ve věcech politických stran a politických hnutí
6) o zrušení opatření obecné povahy
Dále navíc rozhoduje jako správní soud jediného a prvého stupně:
O kompetenčních žalobách mezi orgány veřejné správy
O rozpuštění politické strany nebo politického hnutí, pozastavení nebo znovuobnovení jejich činnosti
Ústavní soud ČR a jeho postavení v systému:
Ústavní soud sídlí v Brně. Články 83-89 upravují postavení Ústavního soudu, který je ústavním orgánem.
Ústavní soud ČR není součástí systémů obecných soudů, ale jeho základním posláním je garantovat ústavnost právního řádu a poskytovat ochranu základním právům fyzických a právnických osob na základě ústavního pořádku ČR.
Pravomoci Ústavního pořádku ČR:
• o zrušení zákonů jsou-li v rozporu s ústavním pořádkem
• o zrušení jiných právních předpisů jsou-li v rozporu s ústavním pořádkem nebo zákonem