Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
14. Edgar Allan Poe - Jáma a kyvadlo

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (22.92 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Edgar Allan Poe - Jáma a kyvadlo - 1842

Bylo mi zle, k smrti zle mi bylo z těch dlouhých muk, a když mne konečně odvázali a dovolili usednout, cítil jsem, že omdlévám. Poslední zřetelná slova, která jsem ještě zaslechl, byl rozsudek - strašný rozsudek smrti.

A pak mi hlasy inkvizitorů splynuly v jediný snový, mátožný šum. Vyvolal ve mně představu otáčení, snad že se mi ve fantazii sléval s klapotem mlýnského kola. To trvalo jen chvilku, neboť záhy jsem už neslyšel nic. Ještě okamžik jsem však viděl - ovšem s jakou děsivou zveličeností! Spatřil jsem rty černě oděných soudců. Připadaly mi bílé - bělejší než list papíru, na kterém toto píši - a až pitvorně tenké, tenké úporným výrazem pevné, neoblomitelné rozhodnosti a krutého opovržení k mukám člověka. Ještě jsem viděl, jak tato ústa pronášejí rozsudek, který byl pro mne osudem, jak se kroutí tou smrtonosnou formulí. Viděl jsem, jak pronášejí slabiky mého jména, a zděsil jsem se, neboť se nic neozývalo.

I. část

Zasazení výňatku do kontextu díla

Úryvek je ze začátku příběhu, kde si hlavní hrdina vyslechl trest.

Téma a motiv

Téma: Každá povídka má vlastní, např. Jáma a kyvadlo ukazuje na sílu inkvizice a její nelidské prostředky. Černý kocour - vnitřní démon člověka, reprezentován zvířetem

Motivy: U každé povídky různé, např. u povídky Zlatý brouk – bohatství, mapa, hádanky, U jámy a kyvadla - strach, zoufalství, tajemno

Časoprostor: Prostředí díla: vězení v Toledu (Španělsko) Čas díla: doba není přesně určena, pravděpodobně se jedná o počátek 19. st. U každé povídky jiné postavy, časoprostor zůstává převážně stejný- doba, ve které žil autor.

Kompoziční výstavba

Povídka je vystavena na dialogu mezi vypravěčem a jeho vědomím, dialogu prezentovaném ve formě dramatizovaného monologu. Odehrává se v uzavřeném prostoru.

Každá povídka má samostatnou kapitolu (Jáma a kyvadlo, Vraždy v ulici Morgue, Černý kocour, Zánik domu Usherů, Zlatý brouk)

Postupy různé u jednotlivých povídek (chronoligický, retrospektivní), použita gradace.

Literární druh a žánr

Druh: Próza

Žánr: Hororová povídka (= kratší prozaické dílo, střední epika - dle rozsahu shodná s novelou, kratší než román, s jednoduchým příběhem, bez odboček od hlavní dějové linie a s menším počtem postav)

II. část

Vypravěč: ich - forma

Postavy:

V jámě a kyvadlo není žádná hlavní ani vedlejší postava, pouze trestanec, který vyprávý příběh.Trestanec: z textu se nedozvídáme jeho jméno, jedná se o kacíře, který je inkvizičním soudem odsouzen k trestu smrt.

Černý kocour - Vypravěč - cholerik a alkoholik, což změní jeho lásku k zvířatům v čirou nenávist.

Vraždy v ulici Morgue - C. Auguste Dupin – hlavní postava, která disponuje logickým a analytickým myšlením a jejím prostřednictvím se čtenář seznamuje s okolnostmi děje a s postupným vývojem situace.

Témata, do kterých materiál patří