FIPO- cenné papíry v ČR
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Dle podoby:
-
Listinná podoba: Cenný papír existuje jako fyzická listina, všechny cenné papíry mohou existovat v listinné podobě (výjimky stanoví zvláštní právní předpisy, ovšem ne paušálně pro některý druh cenných papírů, ale pouze pro vybrané emitenty).
-
Zaknihovaná podoba: Cenný papír existuje pouze jako záznam v evidenci, zaknihovat lze pouze zastupitelné cenné papíry (akcie, poukázky na akcie, podílové listy, dluhopisy, kupóny a opční listy).
Podle formy:
Na doručitele (au porteur papíry): Cenné papíry na doručitele jsou neomezeně převoditelné, a to pouhým předáním (tzv. tradicí).
Na řad (ordrepapíry): Cenné papíry na řád se nemusí nijak odlišovat od cenných papírů na jméno, také alespoň zprostředkovaně obsahují jméno 1. nabyvatele, rozhodující je tedy, co o jejich formě říká zákon; k převodu je třeba rubopis (tzv. indosament) + předání (tradice) + smlouva (avšak ta nemusí být písemná, takže v praxi postačuje indosament a tradice).
Na jméno (rektapapíry, au nom papíry): Pro cenné papíry na jméno je typické, že obsahují jméno 1. oprávněného ve svém textu a převádějí se písemnou smlouvou + předáním (tradicí).
Podle charakteru:
Obligační (závazkové): obsahují v sobě subjektivní právo a mohou se týkat
-
peněžitého plnění (směnky, šeky),
-
práva na vydání věci (náložní listy, skladištní listy), nebo
-
jiného plnění (poukázky na akcie)
Věcněprávní: ztělesňují věcné právo (ať už vlastnické právo nebo zástavní právo), (zemědělský skladní list)
Podílnické vyjadřují:
-
právo na určitém majetku či výnosech (podílové listy)
-
právo účasti na podnikání (akcie).
Podle zastupitelnosti:
Je třeba, aby cenný papír splnil podmínky uvedené § 2 zák. o cenných papírech, a pouze tyto zastupitelné cenné papíry lze zaknihovat.
Podle kotace:
Kotované cenné papíry jsou takové, které byly přijaty k obchodování na určitém veřejném trhu; za kotovaný cenný papír je pak dle zákona (v ČR) považován ten, který je přijat k obchodování na tzv. oficiálním trhu, což je hlavní segment trhu veřejného.
Podle vztahu k (v něm) inkorporovanému právu:
-
deklaratorní – emise daného cenného papíru pouze osvědčuje právo (akcie)
-
konstitutivní – emise zde je naopak nutným předpokladem pro vznik práva (směnka)
Podle způsobu distribuce:
-
veřejně nabízené – veřejnou nabídkou se rozumí jakékoli jednání, kterým se sděluje širšímu okruhu zájemců dostatek informací o nabízených investičních cenných papírech
-
ostatní
Hlavní a vedlejší:
Vedlejší cenný papír obsahuje určité právo, které ale obstojí jen, pokud existuje i hlavní cenný papír (např. kupóny jako vedlejší cenný papír pro výnos z akcií).
Investiční a neinvestiční:
-
investiční – vyčleněny v § 3/2 zák. o kapitálovém trhu, jsou automaticky investičními nástroji
-
neinvestiční – všechny ostatní