Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Protokol č. 2 - Příčný řez stonkem

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (37.44 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Protokol do předmětu Biologické praktikum (botanická část) obsahující témata: příčný řez stonkem rostlin (primární a sekundární stavba)
Úkol č. 5: Pozorování stonku lípy malolisté (Tilia cordata)

Postup: Na podložní sklíčko kápneme trochu vody a na hodinové sklíčko kápneme pár kapek safraninu, který podle potřeby naředíme vodou (asi 1:1)
Pomocí žiletky provedeme příčný řez a odřežeme tenký plátek ze stonku lípy, který pomocí pinzety ponoříme na 5 – 10 vteřin do naředěného safraninu na hodinovém sklíčku.
Poté preparát vložíme do kapky vody na podložním sklíčku a přikryjeme krycím sklíčkem.
Pomocí mikroskopu preparát pozorujeme a zakreslíme.

Nákres:

Závěr: Na povrchu preparátu můžeme vidět epidermis a pod ní sekundární krycí pletivo (periderm) a primární kůru. Cévní svazky jsou kolaterální otevřené, uspořádané do kruhu. Prostor mezi cévními svazky vyplňují dřeňové paprsky. Stonek dřevin sekundárně tloustne, proto můžeme na preparátu pozorovat kambium, sekundární lýko i sekundární dřevo. Sekundární dřevo vytváří tzv. letokruhy (přírůstky jarního a letního dřeva). Podle letokruhů můžeme říct, že větvička, kterou jsme pozorovali je čtyřletá. Střed stonku tvoří dřeň

Závěr protokolu: Naučili jsme se rozeznávat primární stavbu stonku rostlin a víme, jak probíhá sekundární tloustnutí u druhotně tloustnoucích rostlin a které meristémy se na tomto tloustnutí podílejí.

Témata, do kterých materiál patří