Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Historická geografie-výpisky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (222 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Zápisy z přednášek Historické geografie. Předmět vyučoval Baar. Zkouškou jsem s těmito zápisy zvládla na B.

1. Historická geografie a historie

historie: dějiny, vývojový proces v přírodě a ve společnosti, který je obsahem hist. vědy (ozn. jako h.). Řec. slovo historiá, užité poprvé řeckým historikem Eforem z Kýmy (* asi 405, † 330 př. n. l.), značí činnost vedoucí k poznání

historická geografie: mezní disciplína historie a geografie, která zkoumá vývoj lidské (společnost, společenský) v geografických podmínkách na základě geografických a historických pramenů. Zabývá se z historického hlediska fyzickou geografií, demografickými a sídelními poměry, (hospodářství, hospodářskou) a (politika, politickou) geografií. Zabývá se vývojem světa v regionálním a chronologickém průzkumu.

Geografické aspekty počátku civilizací

Počátky osídlování spojeny s klimatickými podmínkami, nejvýhodnější oblasti pro život byla povodí velkých řek v subtropech, kde lidé neměli obavu o potravu; místa, kde plodiny zrají po celý rok; byla to především údolí Nilu, Tigridu, Eufratu, Indu a Žluté řeky; lidé postupně přecházeli od sběru a lovu k pěstování plodin a chovu zvířectva (přechod od nomadismu k usedlému způsobu života); velká role úrodné půdy; zemědělství dokázalo uživit více lidí – osady nabývají na rozloze; 7.tis př.n.l. Catal Huyuku; zabírání území (zemědělské půdy, podrobení obyvatelstva [platili daně, otroci,…]), zavlažování vedlo ke spolupráci; využívání kovů – zakládání měst poblíž nalezišť; pro posílení identity jednotlivých skupin se užívalo obřadů a symbolů; města byla rozvrstvena – dělba práce (specializace řemeslníků).

Model centrum versus periférie

Jestliže měl člověk vhodné podmínky pro život, zakládá města, státy,….- vznikají centra, která mají dostatek surovin, plodin, vody, produkce nadbytků umožňuje zabývat se jinými činnostmi – rozvoj vědy a kultury... Jestliže člověk žil v nevhodných podmínkách (nedostatek surovin, nevhodné klima, neúrodná půda, …), žil v periferii. Snažil se dostat do centra, kde by to mohl mít. Centrum se vyznačuje: vysokou ekonomickou aktivitou, větší organizovaností, pestrou odvětvovou skladbou, většinou vykořisťuje periferii, snaží se ochránit své zdroje, obvykle má své symboly, kulty, kulturu, vytváří mýty… Periferie je opakem centra: obvykle nehostinné území, nedostatek vody, nízká ekonomická aktivita, nulová organizovanost, slabá vzdělanost, … Izolovaná jádra začala obchodovat, či začala být pohlcována ostatními otevřenými jádry. Ve 20. století byla napsána kniha Teorie světového systému jejím autorem je Immanuel Wallerstein, která pojednává o vztazích mezi periferií a centrem.

Kontakty mezi centrem a periferií obchodní či podřízenecké. Jádrové oblasti se snažily získat další území a s ním pracovní síly a trhy. Periferie se naopak pokoušely dobít centrum. Pokud se to podařilo obvykle došlo ke kulturnímu úpadku. Původní kultura se však většinou přizpůsobila a zcela nezanikla.

Témata, do kterých materiál patří