Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




03.Mezopotámie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (429.44 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

V roce 637 se vlády nad Mezopotámií ujali muslimští Arabové, kteří v roce 762 vybudovali novou metropoli Bagdád. Od té doby se Mezopotámii říkalo El Irák el'Arabi, jak ji Arabové nazvali.

5)

Pohřbývání

Říše mrtvých dle Sumerů je zemí temnot, země, ze které není návratu. Tuto říši umísťovali pod zemi a dalo se do ní dostat pouze skrze hrob. Z tohoto důvodu se pohřbívalo pouze do země. Do podsvětí duše zemřelých doprovázely pohřební výbavy, pokrmy a vzácné předměty, u bohatých Sumerů nezřídka i služebnictvo. To bylo pohřbeno zaživa a každý dostal nádobku s jedem, aby mohl ukončit své trápení. Sumerové měli vypracovaný seznam předků a přinášeli jim pravidelné oběti v podobě pokrmu a vody, což poskytovalo mrtvému obživu na onom světě.

6)

Říční kultura

= je označení pro oblast mezi řekami Eufrat a Tigris, jejíž jádro tvoří povodí středního a dolního toku obou řek. Mezopotámie je součástí tzv. úrodného půlměsíce. V dnešní době její území zhruba odpovídá Iráku, severovýchodní Sýrii, jihovýchodnímu Turecku a jihozápadnímu Íránu.

Zikkurat

= stupňovité věže, nahoře svatyně

= ( pnoucí se do výšky): Babylonská věž (za Nabukadnezara II.; 90 m vysoká, plocha 90×90 m)

Tetramorfní postava

= člověk + orel + býk + lev

7) Reliéf

Názorné zobrazení scén, hostin, bitev, obřadů, slavností...

Zvláštní pohled na lidské tělo: hlava a nohy ze strany

(z profilu), ramena, trup, oko zepředu

Stély – sloupy, desky, náhrobky, památníky

Chammurabiho zákoník, 1686 p.n.l., město Súsy (dnes Írán)

7)

Dispozice átriového domu

Sumerové a následující kultury vytvořili prakticky všechny základní typy nábytku. Nábytek byl v Mezopotámii zpravidla vyráběn ze dřeva, jen některé části nábytkových předmětů byly kovové nebo kovovými pláty zdobené, nebo zpevněné. Běžně se již používala technologie lití do “ztraceného vosku”. Při tomto způsobu výroby byl předmět, který měl být z kovu, nejprv vymodelován z vosku a obalen hlínu. Otvorem při vypálení hlíny vosk vytekl a do vzniklé formy se nalil roztavený kov. Takto byly vyráběné drobné lidské postavy a zvířecí figurky.

8) Umělecká řemesla

Materiály využívané v nábytkové tvorbě:

Dřevo – Většinou palmové s nízkými mechanickými vlastnostmi, využívané jako palivo, nebo na výrobu trámů. Díky obchodu zde nalezneme cypřišové, nebo cedrové dřevo, které tvořilo základ pro dřevěné sochy a sošky, které pak byly zlatě polychromované a vykládané drahými kameny (zejména Lapis-Lazuli)

Kov – Od 4. tisíciletí pronikla do Mezopotámie z východu měď a později i bronz, který byl převzat za vlastní a který byl nejspíše používán kromě nářadí i pro kování na tehdejší nábytek. Byla zde využívána metoda ztraceného vosku.

Asfalt – Mezopotamská kultura, byla jedna z prvních, které objevili a efektivně využívali asfalt. Jak pro svícení, tak zejména místo vápna jako pojivo cihel a pro vnější ochranu staveb, kdy jím byly napouštěny cihly a chránili je před místním podnebím. Těchto vlastností využili i pro klížení spojů, nábytku, vyrábění laků, nebo jako dekorační materiál (například tmely)

Témata, do kterých materiál patří