Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




09_květen

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (166 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

I) Bibliografické údaje

Název: Válka s mloky

Autor: Karel Čapek

Vydavatel: nakladatelství Omega

Vydání: 1. vydání

Verze: knižní verze

II) Základní informace o autorovi

Karel Čapek se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích. Pocházel z rodiny lékaře jako nejmladší ze tří dětí. Bratr Josef vynikl jako malíř a spisovatel, sestra Helena je, kromě několika próz, autorkou vzpomínkové knihy Moji milí bratři. Karel Čapek byl žurnalistou, prozaikem, dramatikem, překladatelem a kritikem, autorem knih pro děti. Studoval na gymnáziu v Hradci Králové a Brně, maturoval na Akademickém gymnáziu v Praze, studium na FF UK v Praze ukončil v roce 1915 doktorátem. Po ukončení vysoké školy byl Karel Čapek vychovatelem v hraběcí rodině Lažanských, knihovníkem v Národním muzeu, do roku 1938 pak i redaktorem v Národních listech a v Lidových novinách. Ve Vinohradském divadle působil jako dramaturg a režisér. Mimo jiné podnikl Karel Čapek řadu cest do zahraničí, z nichž získal podněty pro své cestopisné fejetony a prózy (Italské listy, Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska). Ve své vinohradské vile organizoval Karel Čapek přátelské páteční besedy (Pátečníci). Ženou Karla Čapka byla herečka a spisovatelka Olga Scheinpflugová. Čapkovo mnohotvárné a neobyčejně bohaté dílo přerušila náhlá smrt. Zemřel 25. prosince 1938 v Praze na zápal plic, který si přivodil při likvidaci škod v zahradě vily ve Strži (nedaleko Dobříše). Je pochován na Vyšehradě.

Čapkova díla byla ovlivněna první světovou válkou, následujícím nástupem fašismu v Itálii a hlavně nacismem v Německu. Ve většině své tvorby směřoval k tématu služba lidstvu, člověku a životu. Často se snažil poukázat na možná rizika, která na první Československou republiku a lidstvo číhala. Mnohá z děl jsou přeložena do spousty jazyků a jsou prodávána po celém světě. Mezi Čapkova nejznámější díla patří: Povídky z jedné a druhé kapsy, Hovory s T. G. Masarykem, Továrna na Absolutno, Krakatit, Bílá nemoc, Matka. Karel Čapek psal také divadelní hry: Loupežník, RUR, Věc Makropulos. Z Čapkova pera pocházejí také dvě knížky pro děti: Devatero pohádek a ještě jedna od Josefa Čapka jako přívažek a Dášenka čili Život štěněte.

III) Děj

Kapitán van Toch zavítá na ostrůvek Tana Masa lovit perly. Zjistí však, že všude jsou perly již vylovené až na jediné místo – podivnou zátoku Devil Bay. Obyvatelé ostrova si o zátoce vyprávějí nejrůznější strašidelné příběhy a tvrdí, že zde žiji čerti. Kapitán van Toch tomu nevěří a pošle do zátoky své potápěče. Ti se po nějaké době vynoří s očima plnýma děsu a tvrdí, že viděli čerty. Kapitán se žalem opije. Večer se prochází po pláži, když najednou z vody začnou vystupovat podivní černí tvorové vydávající ještě podivnější zvuk „Ts ts ts…“. Postupem času si kapitán „čerty“, čili Mloky, oblíbí (říká jim Tapa-boys) a „vycvičí“ si je, aby mu nosili perly a on jim na oplátku dá nože na obranu proti žralokům. Kapitán si bere dovolenou a s těmito černými stvořeními stráví celý rok.

Témata, do kterých materiál patří