10 - Infrastrukturní služby
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Infrastrukturní služby
DHCP
Používá se pro automatickou konfiguraci počítačů připojených do počítačové sítě.
DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) nám automaticky přiděluje ip adresu, masku sítě, gateway, DNS a další údaje (např. servery pro NTP, WINS)
Komunikace probíhá na portech:
68 udp – klient(zařízení, které žádá o přidělení konfigurace
67 udp – port, na kterém naslouchá DHCP server
Po připojení do sítě klient vyšle broadcastem (zpráva, kterou v počítačové síti přijmou všechna připojená síťová zařízení) tzv. DHCPDISCOVER paket. Na ten odpoví DHCP server paketem DHCPOFFER s nabídkou IP adresy. Klient si požádá o přidělení konfigurace sítě, o tu požádá paketem DHCPREQUEST. Server mu ji vzápětí potvrdí odpovědí DHCPACK. Jakmile klient obdrží DHCPACK, může už IP adresu a zbylá nastavení používat. Klient musí před uplynutím doby zapůjčení z DHCPACK obnovit svou IP adresu. Pokud lhůta uplyne, aniž by dostal nové potvrzení, klient musí IP adresu přestat používat.
DNS
DNS (Domain Name System) je hierarchický systém doménových jmen, který je realizován servery DNS a protokolem stejného jména, kterým si vyměňují informace. Jeho hlavním úkolem a příčinou vzniku jsou vzájemné převody doménových jmen a IP adres. Později ale přibral další funkce (např. pro elektronickou poštu či IP telefonii) a slouží dnes de facto jako distribuovaná databáze síťových informací.
Protokol používá porty TCP/53 i UDP/53
Servery DNS jsou organizovány hierarchicky, stejně jako jsou hierarchicky tvořeny názvy domén.
Jména domén umožňují lepší orientaci lidem, adresy pro stroje jsou však vyjádřeny pomocí adres 32bitových (IPv4) nebo 128 bitových (IPv6)
Celé jméno se skládá z několika částí oddělených tečkami. Na jeho konci se nacházejí domény nejobecnější, směrem doleva se postupně konkretizuje.
část nejvíce vpravo je doména nejvyšší úrovně, např. wikipedia.org má TLD org.
DNS servery
Autoritativní server
trvale uloženy záznamy k dané doméně/zóně. Autoritativních serverů je obvykle více (minimálně dva - primární a sekundární, ale běžně i více) a až na velmi speciální případy se na všech udržují totožné záznamy
Autoritativní DNS servery jsou obvykle provozovány registrátorem domény nebo poskytovatelem webhostingu.
Rekurzivní (caching only) server
server, na který se se svými dotazy obracejí klientská zařízení (počítač, mobil aj.). Server pro ně příslušný záznam získá rekurzivními dotazy u autoritativních DNS serverů a po stanovenou dobu (definovanou pomocí parametru TTL) je má uloženy v cache, aby mohl odpovídat klientům rychleji a šetřil zatížení serverů autoritativních
Informaci o DNS serverech na dané síti klient zjišťuje nejčastěji přes protokol DHCP, na IPv6 přes NDP (DHCPv6 tuto informaci neposkytuje)