Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




15 Krysar

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (409.73 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Bibliografické údaje

Vydal Knižní klub v Praze v roce 1997, deváté vydání, 80 stran; ilustrace Kateřina Zachová

Autor

Viktor Dyk (1877 v Pšovce u Mělníka – 1931 v Chorvatsku) byl český básník, prozaik, dramatik, publicista a nacionalistický politik. Byl to jeden z představitelů „pseudoskupiny“ anarchistických buřičů. Za 1. světové války byl členem domácího odboje a byl také signatářem Manifestu českých spisovatelů. Mezi jeho nejznámější díla patří např. novela Krysař, drama Zmoudření Dona Quijota nebo básnická sbírka Devátá vlna. Studoval na gymnáziu v Praze (jeho učitelem zde byl Alois Jirásek), dále šel na práva na UK. Od roku 1907 (až do smrti) se podílel na časopise Lumír. Od roku 1911 byl politicky aktivní, podílel se na založení politické strany Československá národní demokracie (1920 poslanec, 1925 senátor – až do smrti). Byl také od roku 1918 redaktorem Národních listů.

Rok vydání: Krysař byl dopsán okolo roku 1910. Vydáván byl nejprve časopisecky v období 1911-1912 v časopise Lumír. Knižně byl vydán až roku 1915.

Novela – jednodušší kompozice než román, vyvíjí se přísně chronologicky od začátku do konce, žádné skoky v čase ani odklony v ději

Literární směr – česká moderna – novoklasicistní novela s prvky romantismu

Literární období – období anarchistických buřičů

  • vycházela z dědictví dekadence konce 19. století

  • postavení se proti starší generaci a proti myšlence české moderny o silné básnické individualitě, která vyčnívá nad běžný průměr

  • básník má reagovat na aktuální společenskou situaci a aktivně ji kritizovat

  • pohrávali si s anarchistickou myšlenkou

  • kritizovali starší generaci, maloměšťáky, stav soudobé společnosti

Další autoři tohoto období: František Gellner (Po nás ať přijde potopa), Fráňa Šrámek (Moudrý a rudý), Karel Toman (Sluneční hodiny), Stanislav Kostka Neumann (Sen o zástupu zoufajících)

Znaky období v tomto díle: symbolismus (vypsány níže), realismus (opravdové chování lidí v Hammeln)

Autorův styl: Ve svých dílech často využíval satiru, pravidelný rytmický verš, paradoxy; díla obsahující jasnou pointu.

Dílo

Obecná charakteristika literárního díla

  • Literární druh: epika

  • Literární žánr: historická novela

Čas – nespecifikovaná doba; ve středověku (původní německá pověst, ze které Dyk vycházel, se odehrává ve 13. století)

Doba se nadá přesně určit, ale příběh se odehrává v minulosti. Děj postupuje chronologicky, začíná Krysařovým příchodem, končí jeho smrtí a zachráněním dítěte a Jőrgena. Někdy se objevuje retrospektiva, např.: když se Krysař přemýšlí a vzpomíná na hezké chvíle s Agnes.

Místo – Město Hammeln v Německu

Motivy – láska, magie, posměch, naděje, povrchnost, nelidskost, přetvářka, milostné motivy, lidská odlišnost, hamižnost, honba za vlastním prospěchem

Témata, do kterých materiál patří