Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




2 - Správa dat

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.56 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Správa dat

Zálohování

Zálohování dat je proces vytvoření kopie existujícího souboru za účelem jeho uchování pro případ nutnosti obnovy daného souboru z důvodu zničení, poškození či ztráty originálu. Aktuální data je nejlepší ukládat na zálohovací médium, které nemá žádný nebo pouze minimální vztah s primárním úložištěm. U zálohy je nejdůležitější její stabilita a dlouhodobost, stejně jako záruka, že zálohovaná data nebudou poškozena nebo zničena. Toto je velice ovlivněno médiem, na kterém jsou záložní data uložena. Důležitým faktorem je také nezávislost zálohovacího média na technickém stavu primárního úložiště, čímž lze předejít ztrátě originálu i zálohy najednou.

typy záloh

Zálohování dat není pouze jejich kopírování a existuje proto několik druhů, jak může zálohování probíhat. Mezi tři hlavní řadíme plnou zálohu, přírůstkovou zálohu a rozdílovou zálohu

Plná záloha (Full backup)

Základním typem zálohování dat je tzv. plná záloha. Jedná se o typ zálohování, kdy dojde k zálohování všech požadovaných souborů. Tento proces nebere ohledy na stav či změny souborů od poslední zálohy a data zálohuje plošně. V praxi se tento postup využívá zejména při vytváření první zálohy dat, jelikož dojde k úplné a celistvé záloze všech požadovaných dat. Nevýhodou tohoto postupu je, že při větším objemu dat je toto zálohování velice časově náročné a je rovněž náročné i z hlediska velikosti médií, na která se data ukládají, jelikož pokud dochází tímto způsobem k opětovnému zálohování dat, tak nedochází k přepisu dat v jednotlivých zálohách, ale k vytváření separátních záložních souborů. To vede k vysoké náročnosti na paměť zálohovacího média.

Přírustková záloha

Tato metoda se řadí mezi nejrychlejší metody zálohování dat a to z důvodu, že při tomto druhu zálohování dat se plná záloha vytváří pouze při počátečním zálohování a dále se již zálohují pouze změny souborů, které byly od poslední plné či přírůstkové zálohy změněny. Tyto změny se zapisují přímo do konkrétních souborů, které byly vytvořeny počáteční plnou zálohou. Toto s sebou přináší jednak zefektivnění zálohovacího procesu, neboť nedochází k zálohování stále stejných souborů, aniž by došlo k jejich změně, a zároveň také značně snižuje nároky na kapacitu úložných médií, na která se data zálohují. Úskalí této metody skýtá fakt, že pokud by došlo ke ztrátě dat jednoho přírůstku, budou pak ztracena veškerá data, která po této záloze následují, jelikož se zálohy neukládají zvlášť, jako tomu bylo u plné zálohy, ale dochází k aktualizacím souborů již existující plné zálohy. Tomuto jevu se dá předejít opakováním plné zálohy v určitých intervalech.

Rozdílová záloha

Témata, do kterých materiál patří