2 - Správa dat
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
RAID 10, 01
Při zapojení víceúrovňového pole se v případě RAID 10 kombinují pole RAID 1 a RAID 0. V takovém případě jsou potřeba 4 disky. První dva disky spojíme do pole RAID 1, kdy zrcadlíme veškerá data, kdy data uložena na disku A jsou stejná jako na disku B.Stejný postup je použit pro druhý pár disků, kdy opět data uložená na disku C jsou stejná, jako data na disku D. Při vybudování dvou samostatných polí RAID 1 se tyto dvě pole spojí do RAID 0 pole.Spojené diskové pole pak získají výhodu v rychlosti čtení a zápisu, která je dvojnásobná oproti klasickému RAID 1 poli a zároveň je odolná vůči selhání dvou disků a odstraňuje nevýhodu RAID 0 pole. Nevýhoda je vyšší náročnost budování pole a nutnost použití 4 disků. Kapacita je redukována na polovinu.RAID 01 je stejné koncepce, jen se prvně vybudují RAID pole 0 a poté se spojí do pole 1. Výhody a nevýhody jsou prakticky stejné.
RAID 50
Stejně jako RAID 5, využíváme stejného postupu. Pro vybudování opět využijeme 3 disky a spojíme je do pole. Tento postup se opakuje a vybuduje se stejné druhé RAID 5 pole. Tyto dvě pole stejně jako v případě RAID 10 spojíme do sebe skrze RAID 0 pole.Výhodou je vyšší rychlost čtení a zápisu a samotné pole je odolné vůči výpadku jednoho disku z podúrovně RAID 5 pole. Nevýhoda je v nutnosti použít 6 a více disků pro pole a konfigurace je náročnější.
RAID 60
Jde o málo využívané víceúrovňové pole disků, které se kombinují dvě RAID 6 pole do sebe a jsou spojeny opět do RAID 0. Toto pole je jedno z nejbezpečnějších polí, které těží z vysoké rychlosti a díky použití dvou paritních disků obsahujících samoopravné kódy je pole jištěno proti výpadku dvou disků z každého RAID 6 pole.Spojením do RAID 0 se poté zvyšuje rychlost čtení a zápisu, jelikož je každý bit prokládán mezi dvě pole. Nevýhodou je v nutnosti použít minimálně 8 disků.
Oddíly disků
Rozdělení pevného disku na oddíly (partitions) se provádí v případě, kdy chce uživatel nainstalovat na jeden disk několik různých operačních systémů, ale důvodem může být i prosté oddělení uložených dat. Každý oddíl lze naformátovat jiným souborovým systémem.
Jde o rozdělení jednoho disku na několik částí, tzv. logických svazků, neboli oddílů. Každému oddílu je přiřazeno jedinečné písmeno v rozmezí C až Z a v operačním systému se pak každý jeví jako samostatný pevný disk. Na pevném disku musí být alespoň jeden oddíl.