2 - Správa dat
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Posledním z běžných způsobů zálohování dat je tzv. rozdílová záloha. Stejně jako u metody přírůstkové nedochází k opětovnému zálohování všech souborů, ale pouze souborů, které byly od počáteční plné zálohy změněny. Rozdílem oproti přírůstkové metodě je pak to, že nedochází pouze k aktualizaci souborů o provedené změny, ale dochází k novému uložení celého souboru, který byl od počáteční plné zálohy změněn. Tímto dochází k vyřešení problémů s možnou ztrátou dat vlivem ztráty jedné předchozí zálohy, jelikož je možný přístup k celým změněným souborům. Nevýhodou ovšem je vyšší kapacitní náročnost než u přírůstkové metody. Oproti plné záloze je ovšem úspora značná, neboť není třeba udržovat všechny tzv. rozdílové sety, ale stačí pouze ten poslední.
Zálohovací média
Historická: Děrná páska, děrný štítek, magnetická páska, kazeta, disketa
Optická:CD,DVD, Blue-ray, pevný disk, USB, SSD disky, paměťové karty
SW: K zaálohování lze také použít SW který propojíte s datovým úložištěm a zálohu máte k dispozici i při ztrátě např. PC (SyncBack,SyncFolders,Comodo BackUp…)
Bezpečnost dat
Zabezpečit data v případě zálohování dat na pevné médium existuje několik možností, jak tato data zabezpečit proti vniknutí třetích osob. Základním opatřením v tomto směru je zamezit třetím osobám v přístupu k médiím, na která se tato data ukládají. Toho se dá dosáhnout různými prostředky, obecnou opatrností při přenášení přenosných médií počínaje a využitím trezorů a podobných úschovným prostředků. To ovšem samotné nemusí stačit k tomu, aby byla data v bezpečí. Další možností jak data ochránit je využití různých kryptografických prostředků a programů. Pomocí nich můžeme pak například celé médium zaheslovat a osoba, která toto heslo nebude znát, pak nezíská přístup k datům, nebo je možné data zašifrovat aby v případě, že se jich třetí osoba zmocní, nebyla schopná je číst. Základním prvkem pro dosažení maximální bezpečnosti dat je tedy sám uživatel, který spravuje jak svá data, tak i veškerá média, na která tato data uloží. Tímto tedy odpadá možnost ztráty či odcizení dat v průběhu tohoto procesu třetí osobou a je tedy čistě na uživateli, jestli bude dodržovat patřičná bezpečnostní opatření, aby předešel ztrátě či odcizení dat. Z pohledu spolehlivosti a trvanlivosti zálohy vytvořené na fyzické médium je záloha tak stabilní, jak je stabilní vybrané médium. Pokud chceme vytvořit úplnou zálohu je z tohoto pohledu nejvýhodnější využít technologie magnetické pásky či některého z optických médií. Jelikož jsou tato média ovšem těžko, pokud vůbec, přepisovatelná, není možné je využít pro jiný druh zálohy. V dnešní době je z pohledu stability a možnosti přepsání lepší využívat pevných disků.