Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




20

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (163.54 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Jak se dostat do elity ?

  1. Výkonem

  2. Akripcí

Hlavním činitelem hierarchické stratifikace je fenomén moci. Ta společnost dělí na dvě základní části:

  1. vládnoucí třídu, tj. elitu

  2. ovládanou třídu, tj. non-elitu.

  • Kasta= je zvláštní výlučná skupina osob, jejichž sociální status je předem dán zrozením. Je to způsob sociální stratifikace, který je zakotven v náboženství. Neexistuje prostupnost mezi kastami ani sociální mobilita, praktikuje se endogamie – členové se mohou ženit a vdávat pouze uvnitř kasty (jižní Asie,Indie,Bali)

  • Společenské vrstvy

Status a pozice horizontála a vertikála

Status= naše postavení na společenském žebříčku, souhrnným způsobem vyjadřuje po-stavení člověka ve společnosti, působí např. prestiž povolání (doktor je vážený, popelář ne), vertikální osa

Pozice= místo na jakém pracuje, podřízený či nadřízený, horizontální osa

Vertikála= pohyb pracovní pozice nahoru a dolu (např. z učitelky ředitelkou) mě-ní se postavení na společenském žebříčku a mění se status

Horizontála= pohyb pracovní pozice na stejnou, ale jinde ( např. učitelka z MH přejde do MB) mění se pouze naše pozice ne postavení na společenském žebříčku

Společnost mobilitně otevřená= dá na výkon člověka, nehledí na vzdělání (Amerika)

Společnost mobilitně uzavřená= nepustí člověka dál, tradice

Role

= Sociální role je očekávaný způsob chování, který se váže k určitému sociálnímu statusu. Každá osoba hraje více rolí, a to jak nezávisle (student ve škole, zákazník v obchodě, zaměstnanec v práci), tak souběžně (např. otec a manžel v rodině).

= požadavky a očekávané chování osoby s jistým statusem

konflikt rolí: 1. intra personální – jsem zároveň učitelkou a matkou

2. inter personální – mezi matkou a otcem

3. intra skupinový – uvnitř skupiny

4. inter skupinový – mezi ostatními skupinami

Konflikt rolí (možné doplnění )

  1. Situace, kdy různé osoby mohou stejnou roli definovat různě, dokonce až protikladně. Záleží, v jakém postavení se vůči nositeli role nacházejí. Typickým příkladem tohoto konfliktu je situace, kdy se jeden z robotníků stal vedoucím a dostal nařízení, že musí někoho ze svých kamarádů – podřízených propustit a má dilema – být loajální ke kolegům nebo vyhovět vedení.

  2. konflikt mezi rolemi-dochází k němu v některých situacích, kdy jsou očekávání spojená s jednou z rolí jedince v rozporu s očekáváními, která se vážou k roli jiné – Například žena se může ocitnout v konfliktu mezi rolí matky a rolí zaměstnankyně v situaci, kdy potřeby dítěte ženu vyrušují od plnění povinností uložených zaměstnavatelem.

  3. „intra-sdělovatel konflikt", ke kterému dochází, pokud má určitá osoba vůči nositeli role vzájemně neslučitelné očekávání a není schopna rezignovat na žádné z nich. Například manželka očekává od partnera, že bude vynikající živitel, otec jejich děti, milenec, společník a světový odborník – ale to všechno není možné.

  4. „Já-role konflikt", který je konfliktem mezi potřebami či schopnostmi nositele rolí a očekáváními, která si druzí s jeho rolí spojují. Příkladem je situace, kdy je vynikající chemik na základě své odbornosti jmenován ředitelem chemického závodu, který se následně ocitne ve ztrátě. Jeho chemická odbornost mu k řízení podniku nepomáhá.

Témata, do kterých materiál patří