Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




30 ČR a svět na přelomu století

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.28 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

30. Rozpad bipolárního světa

Situace ve světě po ústupu SSSR

Rozpad SSSR

Březen 1985 – Michail Gorbačov se stává generálním tajemníkem – SSSR

SSSR v hluboké krizi

Důvody – etnické problémy

Hospodářské problémy – způsobené ropnou krizí, kdy „západ“ východnímu bloku utekl

Projekt „hvězdné války“ – USA SSSR uzbrojily – politika Ronalda Reagana

Spory uvnitř komunistické strany SSSR

Michail Gorbačov se pokusil o reformy – perestrojka a Glasnost

Perestrojka – pokus o přestavbu hospodářství

Glasnosť – otevřenost – politika otevřenosti úřadů vůči občanům a nepotlačování svobody slova a informací

1991 – Konflikty v Pobaltí

Pokus o puč v SSSR srpen 1991, který provedli konzervativní politici KSSS, po třech dnech potlačen, vzrůst moci Borise Jelcina, a urychlení procesu rozpadu SSSR.

Koncem srpna pobaltské republiky vyhlásily nezávislost (Litva vyhlásila již v roce 1990, ale nyní to bylo uznáno i SSSR.

Po nich vyhlásilo na konci srpna nezávislost i Ukrajina, Bělorusko, Moldávie, Ázerbájdžán, Arménie, Gruzie atd.

7. 12. 1991 byl SSSR oficiálně ukončen

Ve všech zemích započaly nutné reformy, které ovšem ne všude byly dokončeny a ani dnes v mnohých zemích není demokratický režim, jako jsme zvyklí alespoň ve Střední Evropě a už vůbec ne v Západní Evropě. (Rusko v době Borise Jelcina – pokus o reformy, vzrůst moci Oligarchů a Vladimíra Putina – návrat k částečné autokracii, Ukrajina – Janukovič, Arménsko – Ázerbajdžánský konflikt o Náhorní Karabach, Bělorusko - Lukašenko)

Sjednocení Německa

Od roku 1949 dva německé státy – 2 berlínské krize

Symbol studené války

Listopad 1989 – Občané NDR emigrují skrz pražské velvyslanectví NSR do NSR – pád železné opony – jednání o sjednocení Německa Helmuth Kohl – kancléř NSR

Obavy ze zahraničí o sjednocení Německa – Francie, Velká Británie, SSSR

Nutnost souhlasu poválečných vítězů – podmínky – souhlasit s poválečnými úpravami hranic, respektování výsledků 2.sv. války, nenásilný průběh státoprávních změn.

Nakonec došlo k souhlasu všech velmocí a 3. října 1990 došlo k slavnostnímu sjednocení NDR a NSR do SRN. Dnes Německo zásadní ekonomická síla světa,

Občanská válka v Jugoslávii

Jugoslávie – svaz států jižních Slovanů – Srbové, Slovinci, Chorvaté, Albánci, Muslimská menšina

Pohromadě držel stát jeho vůdce Josip Broz Tito – hrdina druhé světové války, který byl Chorvat, ale bojoval se srbskými partyzány, zemřel roku 1980

Po Titově smrti se začal stát pomalu rozpadat

První se osamostatnilo Slovinsko (1991), kde nebyli žádné národnostní menšiny ani územní nároky ostatních republik Jugoslávie.

Když se chtělo osamostatnit Chorvatsko (Tudjman) na jeho území žila početná srbská menšina, která nesouhlasila s osamostatněním a chtěla se od Chorvatska odtrhnout (Krajina) – vypukla občanská válka (1991), kdy Srby v Krajině podpořilo Srbsko (Miloševič) – válečné zločiny na civilním obyvatelstvu na obou válčících stranách, zapojení světových velmocí, nakonec se Chorvatsku podařilo s pomocí Západu obnovit kontrolu nad svým územím (1995), ale zároveň došlo k útěku 200 000 Srbů z Chorvatska do Srbska. Dodnes nejsou vztahy mezi národy na moc dobré úrovni. Konflikt byl zdůvodňován i nábožensky kdy Chorvaté jsou katolíci, zatímco Srbové pravoslavní

Témata, do kterých materiál patří