Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




4 - Počítačové sítě a optické sítě

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (75.2 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Rozdělení sítí podle jejich rozsahu je :

LAN (Local Area Network) – lokální počítačové sítě s vysokou přenosovou rychlostí a propustností

MAN (Metropolitan Area Network) – metropolitní sítě, s relativně vysokou přenosovou rychlostí, avšak nižší propustností, s dosahem řádově desítky kilometrů

WAN (Wide Area Network) – sítě často s nižší přenosovou rychlostí (až na vysokorychlostní optické páteře), avšak s ještě nižší propustností, s dosahem řádově stovky až tisíce kilometrů

Uživatelé sítí:

Uživatelé musí dodržovat určitou hierarchii - mají určitá práva - možnosti něco číst, někam zapisovat, něco rušit, přidělovat práva apod. Možnost sdružování uživatelů do skupin - každý má své jméno. Vždy je zde jeden uživatel, který má neomezená práva (supervizor); mohou zde být administrativní uživatelé - uživatelé s podobnými právy jako supervizor za účelem spravování sítí.

Prostředky pro přenos dat:

Koaxiální kabely

Koaxiální kabely sestávají ze dvou soustředně vedených vodičů. Okolo vnitřního vodiče je vrstva izolačního materiálu, který ho odděluje od vnějšího vodiče obklopujícího vnitřní vodič. Vnější vodič je opět obalen vrstvou izolačního materiálu. Koaxiální kabely se používají na kratší vzdálenosti v místních počítačových sítích. Existují ve dvou základních provedeních, označovaných dle průměru jako "tenký" a "silný" koaxiální kabel, lišících se elektrickými vlastnostmi a povolenou topologií sítě. Tyto kabely se obvykle používají pro sítě typu Ethernet umožňující přenos max. teoretickou rychlostí 10bit/s. Pro místní sítě tato rychlost již přestává být vyhovující, proto se od použití koaxiálních kabelů často ustupuje ve prospěch kroucených dvojlinek.

Kroucené dvojlinky

Jak název napovídá, jde zjednodušeně řečeno o dva zkroucené vodiče. Jeden kabel obsahuje zpravidla několik těchto dvojic zkroucených vodičů, nejčastěji dvě nebo čtyři dvojice. Kabel může být stíněný nebo nestíněný. Existují různá provedeni těchto kabelů označovaná jako různé kategorie. Pro sítě typu Ethernet pracující na rychlosti 10 Mbit/s stačí kabely kategorie 3, pro sítě Fast Ethernet pracující na rychlosti 100 Mbit/s jsou obvykle potřeba kabely kategorie 5. Tyto kabely se opět používají v místních sítích. Nejnovější kabely kategorie 6 s přenosovou rychlostí 1Gb/s.

Optická vlákna

Optická vlákna jsou moderní přenosové médium umožňující vysokou rychlost komunikace (až několik Gbit/s) a mající velkou odolnost proti rušení. Používají se převážně na větší vzdálenosti při propojování místních sítí, ale mohou být použity i uvnitř místní sítě.

Pevné (pronajaté) linky

Tyto linky pronajímané obvykle od telefonních společností jsou častým způsobem propojení místních sítí na větší vzdálenosti. Přenosová rychlost je obvykle řádu desítek až stovek Kbit/s.

Témata, do kterých materiál patří