Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




4 - Počítačové sítě a optické sítě

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (75.2 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Komutované linky Spokojíme-li se s menší přenosovou rychlostí, řádu jednotek až desítek Kbit/s, můžeme i běžné komutované linky použít k realizaci propojení v rámci sítě Internet. Tohoto spojení se většinou používá pro připojení jednotlivých počítačů nebo malých sítí, pro které se nevyplatí zřizovat nákladnější spojení. Používá se pro připojení přes telefonní linku.

Mikrovlnné spojení

K propojení místních sítí, není-li k dispozici vhodný kabel a je-li mezi propojovanými místy přímá viditelnost je možné použít připojení pomocí mikrovlnného spoje (teoretická rychlost až 54 Mb/s).

Družicové spojení

Základem je využívání přenosových družicových cest o velké propustnosti metodami časového multiplexu s mnohonásobným přístupem. Díky malému potřebnému výkonu stačí mikroterminálům VSAT parabolické antény s poměrně malým průměrem (1,2 - 1,8 m). Síť VSAT je nejčastěji hvězdicová: mikroterminály komunikují přes družici jen s hlavní (řídící) stanicí VSAT, která zprostředkovává spojení buď s přímo připojenou pozemskou stanicí nebo opět přes družici se vzdálenou stanicí.

Propojovací prvky sítí :

Kabely a další přenosová média používaná v Internetu propojují nejen počítače a další koncová zařízení, s nimiž pracují uživatelé, nýbrž i služební zařízení starající se o řádný přenos datových paketů v síti.

Opakovač

Pro každý typ kabelu je stanovena určitá maximální vzdálenost, která může být daným kabelem překlenuta. Tato vzdálenost je omezena fyzikálními vlastnostmi kabelů a použitými protokoly. Potřebujeme-li překlenout větší vzdálenost, musíme do cesty vložit opakovač (repeater). Opakovač má dvě nebo více přípojek pro kabely. Paket, který přijde po kterémkoliv kabelu do opakovače, je jím vhodně elektricky zesílen a poté je odeslán do všech zbývajících kabelů. Opakovače ovšem není možné řadit za sebe stále. Vzhledem ke zpoždění signálů při přenosu bývá s ohledem na typ sítě a použité konstrukční prvky stanoven maximální počet opakovačů, které mohou být zapojeny za sebou. Narazíme-li na toto omezení, řešením je použít oddělovací prvky pracující na vyšších vrstvách architektury sítě. Jde především o níže popsané mosty a směrovače (routery).

Most

Most (bridge) je zpravidla dvouportové zařízení (připojují se dva kabely) provádějící filtraci (a tím i jednoduché směrování) paketů na úrovni linkové vrstvy. Pro každý paket přijatý na jednom z portů most na základě adresy příjemce v linkové vrstvě rozhodne, zda má být paket propuštěn na druhý port či nikoliv. Na základě adres odesílatelů v příchozích paketech si most sám vytváří tabulku adres s uvedením toho, na kterém portu se příslušná adresa nachází. Most není proto potřebné konfigurovat.

Témata, do kterých materiál patří