Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




8 - Projektování sítě

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (108.79 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Topologie sítí

Topologie udává strukturu sítě

Logická topologie

Logická topologie popisuje, jakým způsobem jednotlivá zařízení získávají oprávnění k posílání informací po síti. Je třeba vzít v úvahu, že v jednom okamžiku může do sítě vysílat pouze jedno koncové zařízení.

Broadcast

Princip této topologie spočívá v tom, že každé zařízení posílá data všem ostatním zařízením na síťovém médiu. Přitom neexistují pravidla, podle kterých by zatížení dostávalo oprávnění přístupu k médiu (kdo dřív přijde). V současnosti na tomto principu pracuje například nejčastěji používaná technologie – Ethernet

Token passing

V tomto případě obíhá sítí speciální elektronická známka (token). Ta putuje od stanice ke stanici. V případě, že stanice chce vysílat do sítě informace, musí počkat, až k ní tato známka doputuje. Po vyslání informací posílá stanice známku (tedy povolení k vysílání) dál.

Fyzická topologie

Fyzická topologie udává, jakým způsobem jsou jednotlivá zařízení mezi sebou propojena.

Sběrnice (bus): V tomto případě je použitý jeden páteřní (backbone) kabel, který je na obou koncích ukončen a jednotlivá uživatelská zařízení jsou k němu přímo připojena.

Kruh (ring): Koncová zařízení jsou zapojena postupně jedno za druhým a poslední koncové zařízení je propojeno s prvním.

Hvězda (star) :Všechna koncová zařízení jsou připojena do jednoho centrálního bodu. Rozšířená hvězda (extended star) propojuje centrální body několika hvězd do jednoho bodu.

Mash: V této topologii jsou jednotlivá zařízení propojena vzájemně. To dovoluje zachovat síť v provozu i v případě, kdy některá z větví sítě vypadne.

Kabeláž

Přenos dat mezi počítači (ale i jakýkoliv jiný přenos dat - telefonování pevnou linkou nebo mobilem, televizní, rozhlasové vysílání, navigační systémy...) zprostředkovávají kabely (drátový přenos), nebo vzduch (bezdrátový přenos).

Koaxiální kabel

Je tvořen dvěma vodiči s odlišnou funkcí: Vnitřní vodič pro přenos dat, vnější (obalový) vodič pro odstínění od rušení vnějším elektromagnetickým polem. Mezi klady patří pořizovací náklady, dobrá odolnost vůči rušení i použitelnost na vnitřní i venkovní vedení. Nevýhodou je hlavně fakt, že se jedná o nízkorychlostní kabeláž (dnes se příliš nepoužívá).

Kroucená dvoulinka

Kroucený pár vodivých drátů, které jsou na obou stranách zapojeny do zásuvky. Signál se přenáší jako rozdíl potenciálů obou vodičů. Tímto dochází i k lepší odolnosti vůči rušení protože případný cizí signál by se pravděpodobně naindukoval v obou vodičích stejně a tak se vyrušil. Kroucením se také snižuje vyzařování signálu které by mohlo ovlivňovat okolí.

Optické vlákno

Skládá se z vlastního světlovodivého materiálu (sklo nebo plast s podobnými optickými vlastnostmi), kolem něho izolační obal a vně ochranný potah.

Témata, do kterých materiál patří