Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Druhy čidel pro zabezpečovací systémy

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (72 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

DRUHY ČIDEL PRO ZABEZPEČOVACÍ SYSTÉMY

Snímač = Senzor je funkční prvek tvořící vstupní blok měřicího řetězce, který je v přímém styku s měřeným prostředím. Pojem senzor je ekvivalentní pojmu snímač nebo detektor. Senzor jako primární zdroj informací snímá sledovanou fyzikální, chemickou nebo biologickou veličinu a dle určitého definovaného principu ji transformuje na měřicí veličinu - nejčastěji na veličinu elektrickou.

ČIDLA A SNÍMAČE

Snímače můžeme rozdělit do několika skupin. První jsou čidla pracující na bázi infra červených paprsků, které jsou do místnosti vysílány ve formě vějíře v horizontálním i vertikálním směru. Poplach je vyhlášen detekcí pohybujícího se předmětu (mění se rychle délka paprsků). Dalšími jsou pak čidla reagující na definovanou zvukovou frekvenci - detektory tříštění skla a také na vibrace - otřesová (nebo také trezorová) čidla. Speciální variantou infra červených snímačů jsou infra závory (elektronický "plot"), které vysílají paprsky směrem k odrazné ploše a přijímají je zpět. Pokud dojde k přerušení jednoho či více paprsků, systém vyhlásí poplach. Počet přerušených paprsků, nutných ke spuštění alarmu, lze definovat

Pro zabezpečení majetků slouží snímače. Jejich využití je dnes velice významné a používají s prakticky všude. Čidla se rozdělují do více skupin…Jejich využití nemusí být pouze k ochraně majetku, např. upozornění na nějaké situace, v automatizaci, elektrospotřebičích atd…Snímače pro zabezpečovací systémy dělíme dále do více skupin…

  • Drátové

  • Bezdrátové

Je spousta druhů a každé mají své využití…dále rozdělujeme snímače na:

Čidla PIR - reagují na teplo a pohyb, Fresnelovy čočky s různými charakteristikami až do 50m

Mikrovlnná čidla – vysílají mikrovlnný signál, zmapuje si prostor, narušení prostoru evidují

  • mikrovlnné bariéry

Magnetická čidla – na dveře, okna

Čidla rozbití skla – změna polohy, kmitočet tříštění skla (3 podmínky)

Čidla úniku plynu – CO, propan butan

Čidla požární – bimetal

- ionizační

- opticko-termická

Infrazávory - pro vnější použití, stovky metrů

Vibrační a trezorové detektory

Detektor zaplavení vodou

Snímače pohybu

Pro kvalitní ochranu vnitřních prostor před narušiteli se používají především infrapasivní snímače (tzv. PIR snímače). Tyto detektory jsou schopny na základě analýzy teplot v místnosti spolehlivě detekovat pohyb člověka v prostoru. Pro různé aplikace se používají PIR snímače s odlišnou charakteristikou, například vhodné pro standardní prostory, pro dlouhé úzké chodby nebo snímače imunní menším živočichům.

JA-60P

Detektor JA-60P je určen k detekcí pohybu člověka v hlídaném prostoru. Vysokou odolnost proti falešným poplachům a účinnou teplotní kompenzaci zajišťuje digitální zpracování signálu. Použitý způsob bezdrátové komunikace garantuje kvalitní přenos signálů.

Témata, do kterých materiál patří