Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Prostředí Mosaic

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (115 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Založení nové skupiny projektu

Pomocí volby Projekt| Nová skupina projektu se dostaneme k nabídce.

Pro vytvoření nové skupiny projektu je potřeba do pole Jméno nové skupiny projektu vyplnit název. V tomto případě bylo zvoleno jméno “Kotelna”.

Po stisknutí tlačítka OK se založí adresář s názvem “Kotelna” a vytvorí se nový soubor s informacemi o zakládané skupine projektu. Název tohoto souboru bude “Kotelna.mpr”.

Přidání nového projektu

V dalším dialogu je nutné zadat jméno projektu v rámci skupiny. V projektu bude vše

potřebné pro naprogramování jednoho řídícího systému. Jméno projektu muže být libovolné. Stejným jménem bude opatřen i vytvořený program pro řídící systém. V našem případe bylo zvoleno jméno “Kotel1”, takže bude založen adresář “Kotel1” a v něm budou automaticky založeny soubory :

Pro zápis programu je určen soubor “ Kotel1.mos” (Mosaic Source). Ostatní soubory

jsou generovány jednotlivými nástroji v prostředí Mosaic a jejich úpravy se nedoporučují.

Výběr typu řídícího systému

Další dialog umožňuje výběr typu řídícího systému. Pokud zvolíme modulární PLC řady

NS950 můžeme dále volit typ centrální jednotky. V případě kompaktních a regulačních systémů je typ centrální jednotky nastaven automaticky.

Nastavení sériových kanálu

Klinutím na vybraný (modře orámovaný) obrázek vybraného systému se vyvolá další

dialog, který umožňuje nastavit parametry pro sériové kanály na centrální jednotce řídícího systému.

HW konfigurace PLC

Po nastavení sériových kanálu následuje dialog, který umožňuje sestavit HW konfiguraci PLC. Zde je možné zadat, jak bude vypadat sestava PLC. V tomto konkrétním případe se pro NS950 dá volit počet rámu PLC, ve kterých budou umístěny periferní jednotky a počet pozic v jednotlivých rámech. V každém rámu lze zadat typ zdroje, typ centrální resp. expanzní jednotky a konečně typy všech periferních jednotek, které tvoří sestavu PLC. Pokud je zapnutá volba Vytvářet konfig. soubor PLC tak se automaticky při každé změně vytvoří resp. upraví soubor s HW konfigurací PLC (v tomto případě Kotel1.hwc). Tento soubor obsahuje deklarace #unit pro všechny zadané periferní jednotky. Volba Potlačit direktivu #UNIT umožňuje “vypnout jednotky” a ponechat všechny ostatní deklarace HW konfigurace, takže je možné ladit program bez periferních jednotek. Volba Pouze číst umožňuje uzamknout již nastavený dialog tak, že v něm nelze provádět další úpravy.

Výběr typu zdroje PLC

Dvojím kliknutím myši na zvýrazněném řádku se vyvolá menu, ze kterého lze přidat jednotku do příslušné pozice v rámu. Z následujícího dialogu lze vybrat typ zdroje PLC.

Výběr centrální jednotky PLC

Klinutím na řádek s centrální jednotkou se vyvolá dialog pro nastavení typu CPU. V tomto dialogu lze dále zvolit osazení komunikačních rozhraní pro sériové kanály a velikost použitého DataBoxu.

Témata, do kterých materiál patří