Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




29. Základní ekologické pojmy

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (303.26 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

ekologická valence - rozpětí podmínek prostředí, který je organismus schopen se přizpůsobit; vždy vymezena svým minimem a maximem (nejnižší a nejvyšší hodnotou faktoru, při kterých je organismus schopen přežít), střední hodnoty pak nejčastěji udávají ekologické optimum (nejvhodnější podmínky pro život a rozmnožování organismů); pro organismus je důležité, aby všechny podmínky prostředí byly v rozmezí ekologické valence (je-li některá z životních podmínek za hranicí ekologické valence, organismus umírá)

DĚLENÍ DRUHŮ ORGANISMŮ DLE ŠÍŘENÍ EKOLOGICKÉ VALENCE
a) druhy stenoekní - mají úzkou ekologickou valenci, nesnášejí výraznější kolísání podmínek prostředí; bývají vzácné, žijí na speciálních stanovištích a mívají menší rozšíření (např. koala živící se pouze listy eukalyptu)

b) druhy euryekní - mají širokou ekologickou valenci, snášejí i výraznější kolísání podmínek prostředí; vyskytují se hojně a mívají větší rozšíření

bioindikátory / ekologické indikátory - organismy, podle jejich výskytu můžeme usuzovat na vlastnosti a kvalitu prostředí; především organismy, jejichž požadavky na prostředí jsou známé a jejichž reakce signalizuje změnu určité vlastnosti prostředí, ve kterém žijí (např. vřes obecný indikující svým výskytem kyselou půdu)

EKOLOGICKÉ FAKTORY
• organismy nežijí izolovaně, ale jsou ve vzájemné interakci se svým prostředím (tzn. reagují na vnější podmínky)
• životní podmínky organismů = ekologické faktory

a) abiotické faktory
• působení neživé přírody

sluneční záření - hlavní zdroj energie
- ultrafialové záření - z 90% je zachycenou ozonosférou, v malých dávkách pozitivní účinek (tvorba vitamínu D v kůži), ve větších dávkách životu nebezpečné
- viditelné světlo - přímý zdroj energie pro fotosyntézu, fotoperioda - délka světelné části dne, podmiňuje biorytmy
- infračervené záření - zdroj tepla pro organismy, teplotní optimum - 15 - 30°C

- rostliny mohou být světlomilné / fotofilní, stinomilné / sciofilní nebo temnomilné / fotofobní
- organismy mohou být eurytermní - snáší větší výkyvy teplot nebo stenotermní - citlivé na změny teplot
- živočichové mohou být studenokrevní - teplota těla je závislá na okolní teplotě nebo teplokrevní - regulují svou tělesnou teplotu

vzduch - zdroj chemických látek nutných k životu (především kyslík a oxid uhličitý); na organismy mají vliv také vlastnosti vzduchu (např. proudění, tlak, hustota)

voda - nezbytná pro život; je součástí těl všech organismů; zajišťuje transport látek v těle, účastní se všech biochemických reakcí v organismu, umožňuje tepelnou regulaci, atd.
- rostliny mohou být hydrofyty - vodní rostliny, např. leknín; hygrofyty / vlhkomilné - např. blatouch; mezofyty - prostředí s vyrovnanými vláhovými poměry, většina rostlin; xerofyty / suchmilné - jehličnany

Témata, do kterých materiál patří