Lilie Zlatohlávek
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Lilium martagon - lilie zlatohlavá (lilie zlatohlávek)
Slovensky: Ľalia zlatohlaváRostlina je chráněna podle vyhlášky MŽP ČR č. 395/1992 Sb. a je zařazena do kategorie "ohrožený druh"
Čeleď: Liliaceae - liliovité
Popis:
Vytrvalá, cibulnatá bylina dorůstající výšky 30 až více než 100 cm. Lodyha oblá,obvykle červeně skvrnitá. Listy kopinaté až vejčité, uprostřed lodyhy uspořádány v přeslenu, jinak střídavé. Květy uspořádány v řídkých hroznech nejčastěji v počtu 3 až 12, stopkaté, nící, ve tvaru turbanu, nachově červené, s tmavými skvrnami, okvětní plátky uhnuty nazpět. Kvete v VI až VII.
Stanoviště:
Listnaté i smíšené lesy, křoviny, vlhčí horské louky, na půdách výživných, vápnitých, humózních a dobře propustných.
Rozšíření:
V ČR roztroušeně, celkově roste zejména ve střední, východní a jihovýchodní Evropě a v mírném pásmu Asie.
Pěstování:
Občas se pěstuje přírodní druh lilie zlatohlavé, ale více se pěstují hybridy, mezi jejichž rodiče patří právě L. martagon a příbuzné druhy (tzv. Martagon hybridy charakteristické turbanovitými květy). Jednotlivé odrůdy se liší barvou květů i barvou skvrn na květních plátcích. Nejlépe rostou v polostínu a v dobře propustné, vápnité půdě. Množí se dělením trsů (na podzim) nebo šupinami, které se oddělují z větších cibulí a to v listopadu až prosinci. Jednotlivé šupiny (vyjma středových) se skladují až do zakořenění v uzavřených plastových sáčcích naplněných rašelinou, na jaře se pak přesazují do substrátu v květináči.
Syn.: lilie zlatohlaváLiliaceae Juss. - liliovitéPůvod: Euroasijský druh, celá Evropa až po jižní Skandinávii, v Asii zasahuje daleko za Ural.Charakteristika: naše nejběžnější lilie, přesto dnes je již zařazovaná k vzácnějším druhům. Roste většinou ve světlých lesích, ve vyšších polohách se nevyhýbá ani otevřeným loukám. Upřednostňuje vápenec.V kultuře se pěstuje málo, rozrůstá se poměrně pomalu, vyžaduje spíše polostín a bohatou listovku s přídavkem vápníku. Dobře se hodí do přírodních partií zahrad nebo do okolí skalky.V minulosti byla ceněna jako léčivá bylina, především ji měly v oblibě porodní báby.V Červeném seznamu je lilie zlatohlavá zařazena ke vzácnějším druhům, které vyžadují další pozornost (C4), podle zákona je však chráněna jako ohrožený druh (§3).