Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Lilie Zlatohlávek

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (247.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Lilium martagon - lilie zlatohlavá (lilie zlatohlávek)

Slovensky: Ľalia zlatohlaváRostlina je chráněna podle vyhlášky MŽP ČR č. 395/1992 Sb. a je zařazena do kategorie "ohrožený druh"

Čeleď: Liliaceae - liliovité

Popis:

Vytrvalá, cibulnatá bylina dorůstající výšky 30 až více než 100 cm. Lodyha oblá,obvykle červeně skvrnitá. Listy kopinaté až vejčité, uprostřed lodyhy uspořádány v přeslenu, jinak střídavé. Květy uspořádány v řídkých hroznech nejčastěji v počtu 3 až 12, stopkaté, nící, ve tvaru turbanu, nachově červené, s tmavými skvrnami, okvětní plátky uhnuty nazpět. Kvete v VI až VII.

Stanoviště:

Listnaté i smíšené lesy, křoviny, vlhčí horské louky, na půdách výživných, vápnitých, humózních a dobře propustných.

Rozšíření:

V ČR roztroušeně, celkově roste zejména ve střední, východní a jihovýchodní Evropě a v mírném pásmu Asie.

Pěstování:

Občas se pěstuje přírodní druh lilie zlatohlavé, ale více se pěstují hybridy, mezi jejichž rodiče patří právě L. martagon a příbuzné druhy (tzv. Martagon hybridy charakteristické turbanovitými květy). Jednotlivé odrůdy se liší barvou květů i barvou skvrn na květních plátcích. Nejlépe rostou v polostínu a v dobře propustné, vápnité půdě. Množí se dělením trsů (na podzim) nebo šupinami, které se oddělují z větších cibulí a to v listopadu až prosinci. Jednotlivé šupiny (vyjma středových) se skladují až do zakořenění v uzavřených plastových sáčcích naplněných rašelinou, na jaře se pak přesazují do substrátu v květináči.

Syn.: lilie zlatohlaváLiliaceae Juss. - liliovitéPůvod: Euroasijský druh, celá Evropa až po jižní Skandinávii, v Asii zasahuje daleko za Ural.Charakteristika: naše nejběžnější lilie, přesto dnes je již zařazovaná k vzácnějším druhům. Roste většinou ve světlých lesích, ve vyšších polohách se nevyhýbá ani otevřeným loukám. Upřednostňuje vápenec.V kultuře se pěstuje málo, rozrůstá se poměrně pomalu, vyžaduje spíše polostín a bohatou listovku s přídavkem vápníku. Dobře se hodí do přírodních partií zahrad nebo do okolí skalky.V minulosti byla ceněna jako léčivá bylina, především ji měly v oblibě porodní báby.V Červeném seznamu je lilie zlatohlavá zařazena ke vzácnějším druhům, které vyžadují další pozornost (C4), podle zákona je však chráněna jako ohrožený druh (§3).

Témata, do kterých materiál patří