Sudokopytníci
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Sudokopytníci
Sudokopytníky (Artiodactyla) spojuje do jedné vývojové linie úprava končetin. Vychází z funkčního uplatnění dvou prstů - třetího a čtvrtého, mezi nimiž prochází osa končetin. Tyto prsty mají na konci rohovitá kopyta (tzv. spárky) a nesou celou hmotnost těla. U hrochů a velbloudovitých jsou nehtovitého tvaru. Sudokopytníci jsou prstochodci, jen velbloudi a lamy našlapují na poslední tři prstní články kryté silným, pružným mozolem.
Skupina obsahuje 10 čeledí a asi 220 druhů v ČR 3 čeledi, 10 druhů).
Hlavní společné znaky
dva funkční prsty (3. a 4.) na předních i zadních končetinách nesou kopyta, 2. a 5. prst zpravidla méně vyvinuté (tzv. paspárky)
redukce kosti loketní/lýtkové a častý srůst kosti vřetení/holenní
zvláštní úprava kosti hlezenní
klíční kosti zmenšené, nebo chybějí
jednoduchý, nebo složený žaludek
chybějící slepé střevo
placenta rozptýlená nebo klkovitá
děloha dvourohá
lebka protáhlá s užší, nebo širší mozkovnou a zaočnicovým výběžkem
očnice zpravidla oddělené od spánkové jámy
dlouhé nosní kosti
časté jsou rohy, nebo parohy
30-44 zubů, stoličky s hrbolky nebo příčnými lištami, horní řezáky a špičáky malé, nebo chybějí, dolní špičáky často podobné řezákům
březost 100-491 dní
1-12 mláďat
Adax
(Addax nasomaculatus)Třída: savci, Řád: sudokopytníci, Čeleď: turovitíZeměpisné rozšíření: AfrikaBiotop: polopouště, pouště - obývá i nejsušší oblasti Sahary.Potrava: pouštní rostlinyRozměry: hmotnost 80-125 kg, výška v kohoutku 105 cm, délka rohů až 109 cmRozmnožování: Samice rodí po 330 dnech březosti 1 mládě.Zajímavosti: Staří Egypťané chovali adaxy jako domácí zvířata. Dnes jsou ve volné přírodě na pokraji vyhubení, z původního rozšíření zbývají jen ostrůvky.Kde ho najdete: Chovná skupina je umístěna ve výběhu v horní části zoo, samčí skupinu najdete v létě v novém výběhu Africké panorama.
http://www.zoopraha.cz
Hroch obojživelný
Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) je jedním z nejtěžších pozemských zvířat, hned po slonovi a některých nosorožcích. Na délku měří 2,8 – 4 m (plus ocas o délce asi 35 – 50 cm), výšku v kohoutku má 1,4 m a váží 1,3 – 2,5 tuny (samci jsou podstatně větší než samice stejného věku). Největší zaznamenaní jedinci měli délku těla 4,6 m (a ocas zhruba 60 cm) a výšku v kohoutku 1,65 m; výjimečný kus může vážit až 4 tuny.
Hrochu obojživelnému (Hippopotamus amphibius) zatím údajně vyhubení nehrozí, ale také trpí ničením prostředí, zaviněným nejrůznější lidskou činností. S oblibou je také loven pro maso, kůži a zuby; zuby začínají být populární náhražkou slonoviny, které se velmi podobají. Celoafrická populace se vyskytuje v kolísajícím počtu v celkem 39 různých zemích – v mnoha z nich se počet snižuje, nebo přinejlepším stagnuje. Celkový počet se odhaduje na nejméně 160 tisíc kusů, z nichž většina žije ve východní a jižní Africe.