24. Nervová soustava člověka
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Páteřní mícha (Medulla spinalis)
spojení mezi mozkem a periferií
jsou v ní centra jednoduchých reflexů
v páteřním kanálu, 40-45 cm, sahá od týlního otvoru po druhý bederní obratel, horní část přechází v prodlouženou míchu
šedá hmota – tvořena těly a dendrity neuronů
bílá hmota – obklopuje šedou; tvořena axony neuronů; pokryta pochvami (myelinová, …)
axony v bílé hmotě se sdružují v nervové dráhy
z předních rohů míšních vystupují odstředivá vlákna (od mozku ke svalům) = motorická vlákna, motorické vlákno = přední míšní kořen
do zadních rohů míšních vstupují dostředivá vlákna (ze smyslu do mozku) = senzitivní vlákna, senzitivní vlákno = zadní míšní kořen
spojením předních a zadních míšních kořenů vznikají míšní nervy (31 párů) – obsahují motorická, senzitivní a vegetativní vlákna
z míchy vychází nervy meziobratlovými prostory
zadními provazci jde vzruch do zadních rohů míšních a z nich jde vzruch vzestupnými drahami do mozku, z mozku vede vzruch sestupná dráha do předních míšních rohů a odtud je vzruch veden předními provazci k výkonnému orgánu (svalu)
hlavní sestupovou (motorickou) dráhou je pyramidová dráha; začíná v kůře čelního laloku mozku, na rozhraní míchy a prodloužené míchy se pyramidová dráha kříží → vlákna z pravé části mozku prochází levou částí míchy (levou ruku ovládá pravá hemisféra)
Mozek (Cerebrum, Encephalon)
Mozek má tedy 6 částí:
prodloužená mícha, mozeček, střední mozek, mezimozek a koncový mozek, Varolův most mezi prodlouženou míchou a středním mozkem (u savců)
Nejstarší částí mozku je mozkový kmen – jsou v něm uložena centra všech životně důležitých funkcí. Je tvořen prodlouženou míchou, Varolovým mostem a středním mozkem. Vnitřní částí mozkového kmene se táhne retikulární formace – pruh síťovitě uspořádaných neuronů, která slouží jako převodní systém do vyšších center mozku, zajišťuje koordinaci a důležité životní funkce.
Mozek – uložen v lebeční dutině, vykonává reflexní činnost, ale také provádí integraci a koordinaci aktivity všech částí těla.
Vychází z něho 12 párů hlavových nervů, integrují oblast hlavy, ovládají svaly oka, jazyka, hltanu, hrtanu, sluchového ústrojí, aktivují činnost mozkové kůry (trojklanný nerv, nejsilnější hlavový nerv, bloudivý nerv…..)
Mozek i mícha jsou zevně chráněny obaly = plenami (meningy)
- tvrdá plena – vazivová, vystýlá lebeční dutinu (přiléhá k lebečním kostem, mezi kostmi a tvrdou plenou – cévy, tuk, vazivo),
okolo míchy vytváří míšní vak
- dvě měkké pleny – pavučnice (bez cév) a omozečnice (bohatě protkaná cévami, přikládá se k mozku) – jsou pod tvrdou
plenou; prostor mezi nimi vyplněn mozkomíšním mokem – ochrana CNS před otřesy
mozkomíšní mok vyplňuje také komory v mozku a míšní kanálek