Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Chemie jako věda

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.94 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

CO JE CHEMIE?

Chemie společně např. s fyzikou a biologií, geologií (věda o Zemi) patří mezi přírodní vědy (pojednávají o tom, co nás obklopuje).

Chemie zkoumá složení a vlastnosti látek a jejich přeměny na jiné látky

Předchůdkyně chemie byla alchymie, která se v Českých zemích nejvíce rozvíjela za vlády císaře Rudolfa II na konci 16. a začátku 17. století. Cílem alchymistů bylo například vyrobit kámen mudrců, elixír nesmrtelnosti, elixír mládí nebo umělou bytost. Alchymisté byli často považování za podvodníky, snažili se vyrobit drahocenné zlato z obyčejných kovů. Někteří tomu věnovali veškerý svůj čas a mnohdy i majetek. Alchymie přinesla lidstvu řadu užitečných postupů pro čištění látek, výrobu kovů, získávání barviv, léčiv. Na jejím základě vznikla současná chemie.

VÝZNAM CHEMIE

Chemie je všude kolem nás:

  • Léčivé látky, přípravky ve stavebnictví, zemědělství, v průmyslu, prací a čistící prostředky

  • Prodlužují trvanlivost potravin, zlepšují jejich chuť

  • Výroba kosmetiky

  • Získávat pitnou vodu.

V našem těle i v tělech ostatních živočichů a rostlin neustále probíhají chemické procesy. Jejich znalost nám umožní předcházet nemocem a léčit je.

Některé chemikálie jsou nebezpečné, proto je nutné vědět, jak s nimi zacházet.

  • POZOR! KYSELINY A HYDROXIDY JSOU ŽÍRAVINY!!!. PROTO JE PŘI PRÁCI S NIMI NUTNÉ DODRŽOVAT PRAVIDLA BEZPEČNÉ PRÁCE a nosit ochranné pomůcky (plášť, ochrana očí: brýle, štít, rukavice!!!)

  • Při ředění kyselin se za stálého míchání po tyčince KYSELINA lije DO VODY, NIDKY NAOPAK!!!!!!!!!!!!!!!

  • PEVNÉ HYDROXIDY NESMÍME BRÁT DO RUKOU! Práce s nimi vyžaduje ochranné pomůcky

  • Žíravina může poškodit oči, kůži, dýchací ústrojí (při vdechnutí) nebo trávící ústrojí (při požití). Způsobuje poleptání, u kovů způsobuje korozi

  • Výbušné látky, hořlavé látky, látky nebezpečné pro zdraví, dráždivé látky, látky nebezpečné pro životní prostředí, toxické látky, žíravé látky, plyny pod tlakem.

Chemické procesy ovlivňují naše životní prostředí.

Řada chemických látek je škodlivá a nebezpečná pro člověka i pro životní prostředí. Úkolem chemiků je tyto látky odstraňovat a likvidovat (například pro zdraví člověka škodlivé látky z vody v čistírnách odpadních vod). Dále průmyslové emise je globální otázkou.

CHEMICKÝ DĚJ

Vznikne-li během experimentu z výchozích látek jedna nebo více nových látek, proběhl chemický děj. Při chemickém ději se mění chemické složení látek.

FYZIKÁLNÍ DĚJ

Při fyzikálním ději nevznikají nové látky. Chemické složení látek zůstává stejné, ale mění se např. skupenství. Tání ledu je fyzikální děj: mění se pouze skupenství.

Témata, do kterých materiál patří