Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




VYUŽITÍ UŠLECHTILÝCH KOVŮ (chemie)

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (42 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Osmium:

Vzhledem ke svým mechanickým vlastnostem nemá ryzí kovové osmium žádné praktické využití. Používá se pouze ve slitinách s ostatními platinovými kovy, např. pro výrobu velmi odolných hrotů plnících per nebo pro některé chirurgické implantáty. V chemickém průmyslu jsou při organické syntéze užívány katalyzátory na bázi osmia, obvykle ale ve směsi s dalšími platinovými kovy.

Iridium:

Vzhledem ke své mimořádné chemické odolnosti je iridium legováno do slitin s rhodiem a platinou, které se používají na výrobu odolného chemického nádobí pro rozklady vzorků tavením nebo spalováním za vysokých teplot. Ve sklářském průmyslu slouží tyto slitiny jako materiál do speciálních pecí na tažení optických vláken. V automobilovém průmyslu se z iridia vyrábějí elektrody zapalovacích svíček s mimořádnou životností

Ruthenium:

Je využíváno především ve slitinách. S platinou a palladiem pro zvýšení jejich tvrdosti a mechanické odolnosti (ze slitiny ruthenia a platiny se vyrábí luxusní náramkové hodinky). Slitina ruthenia s titanem zvyšuje odolnost proti korozi. Katalytázory na bázi oxidu z ruthenia odstraňují sulfan z ropy a ropných produktů.

Průmysl: V poslední době jsou farmaceutickým průmyslem intenzivně zkoumány sloučeniny ruthenia, které se mohou stát základem velmi účinných cytostatik – látek potlačujících rakovinu.

Rhodium:

Díky své mimořádné chemické odolnosti se slitiny rhodia s platinou a iridiem používají jako materiál na výrobu odolného chemického nádobí pro rozklady vzorků tavením nebo spalováním za vysokých teplot. Ve sklářském průmyslu slouží jeho slitiny s platinou pro výrobu zařízení na tažení optických vláken.V chemickém průmyslu je rhodium součástí speciálních katalyzátorů v organické syntéze. Ve směsi s platinou a palladiem je součástí značné části světové produkce autokatalyzátorů, které slouží k odstranění nežádoucích látek z výfukových plynů. Výroba termočlánků pro vysoké teploty na bázi slitin rhodia s platinou. V omezené míře se rhodium používá k výrobě šperků a k pokovování méně ušlechtilých kovů, v poslední době se často rhodiují stříbrné šperky, které jsou tak chráněny před korosivním černáním a zvyšuje se jejich lesk.

Palladium:

Zásadního využití doznává palladium v chemickém průmyslu, kde je v nejrůznějších podobách používáno jako velmi účinný katalyzátor v řadě organických syntéz. Nejčastěji se přitom uplatňuje při hydrogenacích organických sloučenin, kdy je do molekuly zaváděn atom vodíku. Společně s platinou se využívá i v autokatalyzátorech, které slouží k likvidaci nežádoucích látek, jako nespálených uhlovodíků a oxidu uhelnatého z výfukových plynů. V omezené míře se palladium používá jako součást slitin pro výrobu šperků, především tzv. bílého zlata, kde slouží jako náhrada levnějšího avšak potenciálně toxického niklu. Poměrně rozšířené jsou dentální slitiny na bázi palladia a stříbra, které slouží jako náhrada dražších slitin na bázi zlata. Palladium se také (i když ne tak často) obchoduje jako investiční kov, podobně jako zlato nebo stříbro.

Témata, do kterých materiál patří