Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




12. 1.,2. a 13. SKUPINA PSP

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (25.53 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

12) 1., 2. a 13. skupina PSP

S1 prvky jsou prvky I. A skupiny a nazývají se alkalické kovy- Li, Na, K, Rb, Cs, Fr. Mají obecnou elektronovou konfiguraci ns1.

S2 prvky jsou prvky II. A skupiny- beryllium, hořčík a kovy alkalických zemin (Ca,Sr, Ba, Ra) s konfigurací ns2.

Obecné fyzikální a chemické vlastnosti kovů

Všechny s-prvky jsou kovy. Jsou stříbrolesklé, ale na vzduchu se rychle oxidují a ztrácejí lesk. Protože mají malý počet valenčních elektronů, jejich kovová vazba je poměrně slabá. Mnohé vlastnosti s-prvků jsou odlišné od ostatních kovů v periodickém systému:

  1. Jsou měkké, lze s1 kovy lze dokonce krájet nožem

  2. Mají nízký bod tání, který klesá s protonovým číslem

  3. Mají malou hustotu (Li,Na,K jsou lehčí než voda)

  4. Jejich soli barví plamen- Na+ žlutě, K+ fialově, Ca2+ cihlově červeně …

  5. Mají velké atomové poloměry, a proto snadno uvolňují valenční elektrony

  6. Jejich ionizační energie (energie nutná k odtržení elektronu z izolovaného atomu v plynném stavu za vzniku kationtu) jsou nízké

Jsou to velmi reaktivní kovy- alkalické kvoy musíme uchovávat v petroleji, abychom zabránili jejich reakci se vzdušným kyslíkem a vzdušnou vlhkostí. Jsou to silná redukční činidla, obzvláště s1 prvky.

Rozdíly ve vlastnostech prvků 1. a 2. Skupiny

S2 prvky mají ve valenční sféře dva elektrony, a proto je jejich kovová vazba pevnější. To se projevuje v jejich fyzikálních vlastnostech- jsou tvrdší, mají vyšší bod tání a vyšší hustotu než alkalické kovy.

Výskyt

Protože jsou velice reaktivní, vyskytují se s-prvky v přírodě jen ve sloučeninách. Ca,Na, K a Mg patří k nejrozšířenějším prvkům v zemské kůře. Jsou to také důležité biogenní prvky. Ostatní s-prvky jsou poměrně vzácné.

Výroba

S-prvky se nejčastěji vyrábějí elektrolýzou tavenin svých chloridů (například sodík a lithium). Draslík se vyrábí redukcí KCl sodíkem a následnou destilací draslíku ze směsi. S2 prvky se také mohou vyrábět redukcí příslušných halogenidů sodíkem:

CaCl2+ 2Na 2NaCl + Ca

Plamenové zkoušky

Alkalické kovy charakteristickým způsobem barví plamen, což se využívá v kvalitativní analýze. Lithium barví červeně, sodík žlutě a rubidium s cesiem podobně jako draslík fialově.

Příprava a výroba hydroxidu sodného a jeho využití

Hydroxid sodný se připravuje reakcí sodíku s vodou za vzniku hydroxidu sodného a vodíku. Alkalické kovy obecně reagují s vodou prudce až explozivně.

2 Na + 2 H2O 2NaOH + H2

Vyrábí se elektrolýzou roztoku NaCl.

Hydroxid sodný má velice široké použití v chemickém průmyslu (výroba mýdel, příprava dalších sloučenin sodíku, jako), v textilním průmyslu, v průmyslu celulózy a papíru, v hutnictví a ve vodárenství při úpravách pitné vody.

Výroba sody

Soda neboli uhličitan sodný (Na2CO3) se používá při výrobě skla, mýdla, pracích prostředků a ke změkčování vody.

Témata, do kterých materiál patří